Dům v Lanškrouně

Dům v Lanškrouně
Projekt:2016
Realizace:2021
Užitná plocha:200 m2


Spolupráce: Petr Hanzal, Vít Formánek
Statika: Tomáš Novotný
Hlavní dodavatel: Stavitelství Drážka
Zahrada: Jan Kocourek
Stolař: Zdeněk škvára
V místě původního řadového dvoupatrového domu ve vilové čtvrti v Lanškrouně navrhl Martin Neruda nový atriový přízemní dům. Klient měl přání bydlet v intenzivním kontaktu se zahradou. Dům je tvořen kaskádou obytných místností a venkovních prostor, jež kopírují terén mírně svažitého pozemku orientovaného na jih. Obytná část domu je od ulice oddělena průsvitnými polykarbonátovými objemy garáže a zahradního skladu. Mezi nimi projdeme pod betonovými přesahy střechy do atria. život v domě se odehrává kolem atria a zahrady, ze kterých se vstupuje do vnitřních prostor. Mezi atriem a jižní zahradou je hlavní obytný prostor – srdce domu, tady se vaří a odpočívá. V létě je možné tento prostor otevřít na severní i jižní stranu a proměnit jej ve střechu spojující obě zahrady.
Objemy jednotlivých místností domu jsou terasovitě usazeny v terénu, celý dům i jeho konstrukce kaskádovitě klesá. Zalamované železobetonové stropní desky mají velkorysé přesahy, které chrání před sluncem i deštěm a zároveň vytváří příjemná místa na hraně domu a zahrady.
Ve stavbě jsou použity přírodní materiály a tlumené barvy v kontrastu s materiály v surové podobě. Betonové stropy, překlady a parapety jsou v pokojích vyváženy jasanovými příčkami, dubovou nebo sametově růžovou litou podlahou a jemně zelenými závěsy. Ze zahrady můžeme vidět beton, vápnem zatřené cihly z původního zbouraného domu, béžové dřevěné rámy oken, polykarbonát i ocelové sloupy.
V budoucnu snad stěny zarostou zelení, ocelové sloupy zreznou, na betonech se objeví patina a za polykarbonátem siluety uskladněných věcí. Atriový dům sroste se zahradou a promění se v malou obytnou krajinu.
Martin Neruda Architektura
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Opravdu
20.09.21 10:04
povedený dům
betonář
21.09.21 10:09
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Martin Neruda Architektura