Dům v Křižánkách

Dům v Křižánkách
Spolupráce:Pavel Míchal, Josef Žufánek
Projekt:2008
Realizace:2009-17
Zastavěná plocha:148 m2
Obestavěný prostor:841 m3
Náklady:3 000 000 CZK


Dodavatel: Tesařství Kilián, Alutrend CZ s.r.o., Hlobil-šindel
Dům je umístěný ve Žďárských vrších, na okraji obce Křižánky. V přímém sousedství se nachází rozvolněná tvarově a stylově různorodá zástavba. Dům je navržený jako volně stojící, je směřovaný do zahrady a do výhledů na hřebeny Devíti skal.
Klient chtěl energeticky nenáročný dům s co nejmenším obestavěným prostorem. Koncept domu vychází ze základních archetypů místního lidového stavení, především celkovou proporcí, půdorysem tvaru protáhlého obdélníku a typem a sklonem sedlové střechy. Dům využívá některé v dnešní době již nepoužívané tradiční prvky jako například zápraží, které je navrženo po obvodu domu a je vymezené posuvnými okenicemi. V případě nepříznivého počasí lze zápraží a celý dům okenicemi uzavřít. Obdélníkový půdorys obsahuje jednu obytnou místnost s kuchyní a tři ložnice, všechny orientované na jihozápad do zahrady. Koupelny, zázemí a vstup jsou orientované na severovýchodní stranu.
Celá konstrukce domu je ze dřeva. Stěny, střecha a fasáda jsou v rastru 1m, je to přesná stavebnice několika neustále se opakujících prvků. Záměrně jsme navrhli hrubší konstrukční detaily, s vůli pro určité nepřesnosti když se něco nepovede, zkroutí se trám nebo seschne šindel. V prostoru zápraží i v interiéru jsou přiznané části dřevěných krokví, vaznic a stropních trámů. Obvodová stěna domu za okenicemi je obložena plechovými panely, okna jsou hliníková. Na vnějším fasádním plášti, kterým je střešní krytina a obklad posuvných okenic, je dřevěný ručně štípaný šindele. Na bočních štítových stěnách je průhledný vlnitý akrylát zavěšený na dřevěných latích.
Dům je šetrný k životnímu prostředí už tím, že dřevo konstrukcí a šindelový obklad je z místních zdrojů, celý dům stavěli místní řemeslníci. Dům má vlastní studnu a jímku na dešťovou vodu. Na pozemku domu nejsou žádné zpevněné plochy, zahrada je stejná jako okolní louky a pastviny, splývá s krajinou.
Kuba a Pilař architekti
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
dotaz
Vlastislav Kaut
25.06.20 11:12
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Kuba & Pilař architekti