Dům J1

Dům J1
Autor: Jakub Smolka
Realizace:2018
Užitná plocha:194 m2
Zastavěná plocha:134 m2
Plocha pozemku:2031 m2


Rekonstrukce tradiční jizerskohorské chalupy byla od začátku vedena snahou o skloubení požadavků designu, genia loci horské vsi a současného životního stylu investora. Figura domu na hranici pozemku, přímý kontakt s ulicí a největší lípa v Jizerkách na dvoře byly od počátku určujícími prvky návrhu.

Klasické rozdělení na denní přízemí a podkrovní ložnice se dobře vyrovnává s faktem blízkého kontaktu domu a jeho okolí, dichotomií společenské otevřenosti a relaxační intimity. Přístavky v intencích původních přílepků vstupu a mačkárny (jejíž komín využívá dvorní posezení u udírny) pomáhají artikulovat venkovní prostor – skrytou jižní terasu za kuchyní s výhledem do údolí a dvůr mezi domem a kolnou s různou kvalitou prostorů předzahrádky, posezení pod lípou a u udírny. Nové vikýře, tvarově i umístěním hledající inspiraci v tradici místních regionálních architektonických forem, rámují výhledy z podkroví do údolí a do koruny lípy. Les ve svahu za domem čeká na umístění trucovny do skalní rozsochy.

Pojednání exteriéru i interiéru je v souladu se vkusem stavebníka střídmé v paletě od tmavě šedé krytiny střechy a severního štítu domu přes přirozeně šednoucí prkna fasády k prosté kráse betonových a kamenných zídek a zdí.

Dům se nově otvírá dialogu s okolím, světlu, výhledům, majestátní lípě a dechberoucím scenériím okolí.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Opravdu největší lípa v Jizerkách?
Pavel Filipka
12.03.19 06:03
Opravdu největší lípa v Jizerkách?...
Jakub Smolka
12.03.19 08:05
Barva krytiny
Lucie N
29.03.19 01:06
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Jakub Smolka