Dům inspirovaný chatou

Dům inspirovaný chatou
Přáním klienta bylo navrhnout rodinný dům na místě původní chaty, na kterou odmala jezdil. Bylo jasné, že chata musí pryč, její podoba ale částečně ovlivnila podobu novostavby. Nový územní plán v celé lokalitě počítá s výstavbou rodinných domů, chaty zde tedy postupně mizí. S klientem jsme se shodli na tom, že vzhledem k charakteru území a sentimentálnímu vztahu k původní budově bude vhodné zohlednit výraz a tvar staré chaty.
Podlouhlá parcela na okraji Říčan u Prahy je z jedné strany ohraničena protihlukovou stěnou, přiléhající k železničnímu koridoru. Z východní strany přiléhá příjezdová komunikace, zbylé strany jsou definovány stávajícími pozemky s typickými rekreačními chatami. Při zachování odstupových vzdáleností od železnice i sousedů bylo potřeba navrhnout kompaktní rodinný dům o třech bytových jednotkách a celkové čisté podlahové ploše kolem 180 m².
Funkční dispoziční řešení dělí objekt na severní obslužnou a jižní pobytovou část. Přízemí obsahuje dvě garsonky se samostatnými vstupy, vstupní a technickou část hlavního bytu a větší obývací pokoj s kuchyní. V podkroví se nachází ložnice, pracovna a koupelna hlavního bytu.
Důraz byl kladen na maximálně jednoduché hmotové řešení. Štíty pohledově vystupují coby jasně definované trojúhelníky a jsou zvýrazněny světlými dřevěnými stínícími prvky.
Tvar střechy a její přesahy vychází z typických tvarů původních chat, zároveň poskytují stínění jižní fasády a chrání terasu před deštěm. U hlavní ložnice, za stínícími lamelami, vzniká vykonzolovaný balkon, "venkovní pokoj".
Materiály jsou nenápadné a přírodní – v exteriéru opálené dřevo, v interiéru pohledové CLT panely, nábytek koresponduje s tmavou fasádou. Dům je v nízkoenergetickém standardu s elektrickým podlahovým vytápěním a vzduchotechnikou s rekuperací.
0 komentářů
přidat komentář