Dům D // 6

Haus D // 6

Dům D // 6
Úkolem bylo postavit v západoněmeckém regionu Oberberg nízkonákladový a trvale udržitelný rodinný dům, který by začlenil okolní krajinu do obytného prostoru a vytvořil kryté venkovní prostory pro pobyt během letní deštivých dnů, které jsou pro tuto oblast typické.
Novostavba svou typologií navazuje na tradiční podélně koncipované domy o jedné hluboké místnosti. Hlavní prostory zabírají vždy celou šířku stavby a jsou řazeny postupně za sebou. Oba konce jsou věnovány rozdílným funkcím: obytná část na jihu, garáž a skladovací prostory na severu. Pro budovy v oblasti Oberbergu je typický masivní sokl, v tomto případě z betonu, který vyzdvihuje obytný prostor nad zarostlým svahem, aby zůstal ochráněn před povětrnostními vlivy.
Velké přesahy sedlové střechy jsou výhodné v letním i zimním slunečném počasí. V létě chrání obytný prostor a podélné verandy před přehříváním. V zimě pak dvojitě zasklená fasáda umožňuje tepelné zisky ze slunečního záření, které se ukládá do plovoucí podlahy z cementového potěru a následně je teplo v nočních hodinách vydáváno z podlahy zpět do interiéru. Objekt lze díky odlehčenému střešnímu plášti během letních měsíců snadnou provětrávat a velké střešní otvory současně v noci zajišťují účinné chlazení.
Střídání světla a stínu oživuje fasádu z jemně strukturovaného vlnitého plechu, který vytváří další jemný povrch vizuálně propojený s trávníkem a oblohou. Obývací pokoj uprostřed domu je otevřen do podkroví a představuje centrální společenskou místnost, z níž jsou přístupné dětské pokoje s koupelnou a ložnice rodičů v horním podlaží. Další části domu jsou přístupné po ocelovém schodišti a lávce z průhledného roštu. Subtilní ocelová konstrukce a dřevěné nosníky jsou pospojovány tak, aby byla snadná i jejich demontáž. Sloupy podél okapů jsou rozmístěny v osové vzdálenosti 5,40 metrů.
Ke sloupům jsou přišroubovány hlavní vodorovné nosníky sloužící k vynášení štíhlých dřevěných trámových stropů. Trámy zůstávají odkryté a vytváří v interiéru příjemnou atmosféru. Broušený betonový potěr je pouze impregnován a nebylo zapotřebí dodávat žádnou další podlahu. Konstrukce verandy je sladěna s detaily obvodového pláště. Tenké sloupy podpírají konstrukci podlahy z modřínového dřeva a dřevěné vazníky z přesahující střechy. Výsledkem je architektura, která se soustředí na nezbytné minimum k dosažení možného optima.
Aretz Dürr Architektur
0 komentářů
přidat komentář