Dům B

Haus B

Dům B
Původním úkolem bylo výškově nadstavit jednogenerační rodinný dům nacházející se v centru města Biberach an der Riß. Původní objekt ze 70. let minulého století stojí na strmém jižním svahu. Od severu k jihu klesá pozemek na vzdálenost třiceti metrů o deset metrů. Dům se rozkládal na třech podlažích, která mezi sebou neměla žádné přímé prostorové spojení. Schodiště, které původně vedlo souběžně se svahem, vytvářelo bariéru mezi obytnými místnostmi. Napojení domu se zahradou zůstalo také z velké části nevyužito. Analýza stávajícího stavu jasně ukázala, že po konstrukční ani prostorové stránce není důvod ke zvýšení stavby. Nový návrh odstranil původní schodiště, které bylo vnímáno jako prostorová bariéra. Nové obytné místnosti jsou svázány s původní budovou, která byla částečně zbourána. Jižním směrem do údolí byla postavena kompletně prosklená ocelová skeletová konstrukce, díky čemuž je nová prostorová kvalita více hmatatelná a přístupná: plynulý obytný prostor uprostřed mírně zarostlé zahrady protkané bujnou vegetací.
Po rekonstrukci se stavba proměnila ve vícegenerační dům složený ze dvou vertikálně rozčleněných, soběstačných a současně vzájemně přístupných bytových jednotek, z nichž každá je úzce napojena na zahradu. První patro, které je ve stejné výškové úrovni jako ulice, zahrnuje kuchyň s jídelnou, chodbu, toaletu pro hosty, ložnici, pracovnu a koupelnu.
Spodní byt se rozkládá na třech rozšířených patrech se třemi ložnicemi, krbovou místností, dvěma koupelnami a novou obytnou částí s jídelnou na úrovni zahrady s výhledem do údolí. Nové venkovní schodiště vede otevřenou konstrukcí a poskytuje nečekané výhledy na ocelové rámy, zelenou zahradu a údolí Rotbach.
Stejně neočekávaně je umístěn výtah, který se nachází v garáži v horní části pozemku, následně vede přes všechna podlaží a končí dole na zahradě.
Nově navržený objekt odvozuje svoji formu pouze na základě konstrukčních prvků a jejich strukturálního uspořádání. Čtrnáct štíhlých ocelových sloupů (čtvercového profilu 100x100 mm) je osově rozmístěno ve čtvercové mřížce 1,95 m vynášející stropní desky, které jsou navrženy jako kompozitní desky s rozpětím 6,50 m. Křížové zavětrování ocelovými táhly v rohových polích zůstalo viditelné. Kolem dvoupodlažní ocelové konstrukce je umístěná filigránová hliníková fasáda, která výškově rozděluje zasklení na tři části.
Před skleněnou fasádou jsou ještě umístěny textilní sluneční clony, které v létě chrání interiér domu před přehřátím a zároveň umožňují výhled do zahrady. Vnitřní záclony vytváří v případě potřeby dostatek soukromí. Různé prvky nosné konstrukce, prosklená fasáda, sluneční clony a vnitřní závěsy vytváří odstupňované soukromí, prostorovou hloubku a pomíjivý účinek, který se mění v závislosti na ročním období, denním čase, způsobu využití a světelné náladě.
Aretz Dürr Architektur
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Ach ty kontrasty
Vích
21.03.21 09:48
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Aretz Dürr Architektur