Dogtrot

Dogtrot
Tým:Kevin Burke, Eric Logan, Bryan James, Carl Kohut
Interiér: Jen Mei, Cynthia Tibbitts, Libby Erker
Adresa: Wilson, USA
Realizace:2018


Fotografie: Audrey Hall, Matthew Millman
Klidná louka o rozloze 18 akrů se stala ideálním místem pro pár z Pensylvánie. Nabízí 360ti stupňové výhledy na okolní pastviny, úpatí hor a Glory Peak nedaleko Jacksonu ve Wyomingu. Majitelé si vybrali architektonické studio CLB Architects, a to nejen z důvodu jejich zájmu o minimalismus specifický pro danou lokalitu, ale také touze zapojit se do procesu společného návrhu.

Zastavěná plocha má rozlohu cca 330 m². Návrh budovy je v souladu s okolní krajinou a je inspirován starým typem venkovského domu (v US tzv. "dogtrot"), což bývaly dva samostatné, avšak střechou propojené objekty. V tomto případě se jedná o dlouhou obdélníkovou budovu, která je spojena střechou se samostatnou garáží.

V centrální části střechy je velký výřez, pod nímž je umístěn pás květin o stejné šířce. Střecha hlavní budovy je asymetricky sedlová. Moderní vzhled venkovského domu přinesl novou svěžest a nabízí krásné výhledy do okolí. Díky jednotnému zastřešení byly na oba konce domu umístěny příjemné kryté verandy.

Použití materiálů je minimální. Exteriér je obložen cortenem, interiéry jsou z oceli, skla a betonu. Jediným použitým dřevem je modřín, který působí hřejivým, lehkým i rustikálním dojmem. V interiéru sahá až ke stropu a přesahuje i do venkovních částí. Centrální otevřený prostor domu je ohraničen kuchyní a betonovým krbem. Na obou stranách domu se nachází ložnice, které se otevírají směrem ke krytým verandám.

Architekti ze studia CLB Architects měli za úkol zajistit, aby byl moderní prostor útulný a obyvatelný. Majitelka domu, bývalá organizátorka výstav v dětském muzeu v Pittsburghu, se aktivně zapojila do návrhu designu. Její láska k přírodě, barvám, artefaktům a různým sbírkám je výsledkem instalace moderního závěsného lustru v obývacím pokoji, barevného pokoje pro hosty nebo energického designu toalety, na jejímž oranžovém pozadí jsou skeny lebek. V interiéru jsou dále vycpaná zvířata pocházející z vlastní sbírky majitelů.

Dům lze považovat v několika ohledech za neobyčejný. Už jen samotný venkovní zastřešený prostor je výjimečný. U vchodu se také vyjímají velké skleněné pivotové dveře, dále to jsou překrásné výhledy do okolí a v neposlední řadě odvážné až kuriózní detaily v interiéru. To vše vytvořilo ideální místo pro majitele domu a jejich aktivní roky trávené v důchodu.

přeložila Jana Navrátilová, 30.1.2021
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od CLB Architects