DLABKA Distillery

Lihovar s pěstitelskou pálenicí

DLABKA Distillery
Adresa: Svijanský Újezd 132, Svijanský Újezd, Česká republika
Investor:Ondřej Dlabola, Kateřina Dlabolová
Projekt:2018
Realizace:2019-21
Zastavěná plocha:207 m2
Obestavěný prostor:1500 m3


Ondřej s Kateřinou se po letech praxe v bankovním sektoru rozhodli jít za svým snem - vybudovat vlastní lihovar. V malebném kraji Českého Ráje koupili historickou usedlost se vzrostlými sady.
Toho času se na pozemku nacházely tři původní objekty v zanedbaném stavu, se kterým si investoři nevěděli rady a oslovili architekty. Cíl zněl jasně, uprostřed jabloňových sadů navrhnout pěstitelskou pálenici s rodinným bydlením.
 Rozhodli jsme se pro zachování stávajícího a osvědčeného urbanistického řešení. Trojúhelníkové uspořádání půdorysných stop domů reaguje na potřeby provozu, orientaci ke světovým stranám a průhledy do krajiny. Změna typologie si vyžádala aktualizaci hmoty, která pracuje s výškovými rozdíly stávajícího terénu. Lihovar využívá konfigurace terénu pro technologický postup – přípravu ovoce v patře, nasávání a výpal kvasu v přízemí. Vysazení stromu ve středu dává vyniknout centrálnímu dvoru a dodává prostoru příjemnou energii. V přízemí jsme navrhli železobetonový monolit; v patře subtilní fošinkovou dřevostavbu.
Projekční práce, včetně povolování i samotné stavby proběhly nezvykle hladce. Dnes, po dvou letech, Ondřej s Kateřinou pálí lahodné destiláty, chovají prasata a vyrábí vlastní sýry. Je možné se zastavit na řízenou degustaci a celou palírnu si tak prohlédnout. Proces je stále živý. Ve Svijanském Újezdu, tak jako v každém správném venkovském stavení, nebude nikdy vše úplně hotovo.
Objektor Architekti
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Pochvala
Martin Náhlovský
12.01.22 11:03
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od OBJEKTOR