Diogene - soběstačný domek

Diogene - soběstačný domek
Autor: RPBW | Renzo Piano
Spolupráce:S.Scarabicchi, E.Donadel, E.Rossato-Piano, M.Menardo, P.Colonna
Projekt:2011-12
Realizace:2013
Užitná plocha:8 m2
Náklady:20 000 Euro


Diogene je minimalistická obytná jednotka pro jednoho obyvatele, která funguje zcela autonomně jako samostatný systém nezávislý na svém okolí. Přenosná chata o rozloze 7,5 m² není navržena jako nouzové bydlení, ale jako 'dobrovolné útočiště'.
Někdy na počátku roku 2000 začal Renzo Piano vyvíjet minimalistický dům. Tento projekt představoval Pianův osobní dlouhodobý zájem a byl realizován bez konkrétního klienta. V roce 2009 byl projekt v tehdejší podobě zveřejněn v italském časopise Abitare (zvláštní listopadové vydání 'Being Renzo Piano' - pozn.překl.) v obecném článku o tvorbě Renzo Piana s tím, že pro další vývoj je nutný klient. Předseda představenstva společnosti Vitra Rolf Fehlbaum okamžitě zareagoval a oba se dohodli na společném pokračování projektu. O tři roky později byl projekt Diogene uveden na trh.
Chata se sedlovou střechou má rozměry 2,5 × 3 m a výšku hřebene 2,3 m. Váží 1,2 tuny. Diogene je postaven z křížem lepených dřevěných panelů, které vytváří hřejivý interiér. Zvenku je objekt celý obložen nýtovanými panely z kartáčovaného hliníku, které slouží k odrážení tepla a dodávají mu současný výráz. Tyto panely jsou přerušeny pouze okny s trojitým zasklením.
Uvnitř je prostor rozdělen na dvě části: obytný prostor a za příčkou je sprcha, toaleta a kuchyně.
Ve štítové stěně se do obytného prostoru otevírají štíhlé plné vstupní dveře, jejichž horní část kopíruje sklon střechy. Zde se pod střešním oknem nachází rozkládací pohovka/postel. Na opačném konci, před velkým oknem, stojí rozkládací stůl a židle. Každou se tří částí stolu lze kdykoli podle potřeby rozložit.
Ve druhé štítové stěně chaty se nachází podobně štíhlé ale obdélníkové dveře s malým čtvercovým oknem, které se otevírají do prostoru kuchyně/koupelny. Na jedné straně je v malé kuchyňské lince zabudovaný dřez a lednice, na druhé straně je koupelna složená z kompostovací separační toalety a sprchové desky. Úložné jednotky byly šikovně zakomponovány všude - ve stěnách, podlahách a dokonce i pod střechou.
Nejde o žádnou jednoduchou chatu. Tato vysoce komplexní technická stavba je navržena tak, aby fungovala zcela autonomně, v různých klimatických podmínkách a nezávisle na svém okolí. Dostatečné množství energie pro pokrytí všech potřeb chaty je vyráběno solárními panely. Dešťová voda se shromažďuje, filtruje a znovu využívá - v případě potřeby se ohřívá pomocí střešního kotle. Pečlivě vybrané materiály a trojité zasklení zajišťují izolaci a umožňují efektivní využití přirozeného větrání.
Chata Diogene je pojmenována jako pocta Díogenovi ze Sinope, řeckému filozofovi, který spal v keramické nádobě a svým prostým životním stylem kritizoval společenské hodnoty a instituce společnosti, kterou považoval za zkaženou.
Diogene byl představen v areálu firmy Vitra během veletrhu Art Basel 2013. Není navržen jako hotový výrobek, ale spíše jako experiment pro další testování.
PRBW
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od RPBW