Depozitář Boijmans Van Beuningen

Depozitář Boijmans Van Beuningen
Autor: MVRDV | Winy Maas
Adresa: Rotterdam, Nizozemí
Investor:Museum Boijmans Van Beuningen, Nadace De Verre Bergen, Město Rotterdam
Realizace:2020
Užitná plocha:15000 m2


Partner: Fokke Moerel
Tým: Sanne van der Burgh, Arjen Ketting, Gerard Heerink, Jason Slabbynck, Rico van de Gevel, Marjolein Marijnissen, Remco de Haan
Soutěžní tým: Sanne van der Burgh, Marta Pozo, Gerard Heerink, Elien Deceuninck, Saimon Gomez Idiakez, Jose Ignacio Velasco Martin, Jason Slabbynck, Mariya Gyaurova, Lukasz Brzozowski
Strategie & Development: Jan Knikker, Irene Start
Vizualizace: Antonio Luca Coco, Matteo Artico, Carlo Cattó
Depozitář Boijmans Van Beuningen je prvním veřejně přístupným depozitářem uměleckých děl na světě. Své brány otevře v září 2021 v Museumparku v centru Rotterdamu. Kromě obrovské kapacity pro uložení uměleckých děl budou součástí budovy také výstavní haly, střešní zahrada a restaurace.
Budova vejcovitého tvaru sahá do výše 39,5 metrů. V přízemí je plocha půdorysně menší a směrem vzhůru se rozšiřuje, čímž se návštěvníkům otevírají krásné výhledy na Museumpark a okolí. Jedním z atraktivních prvků budovy je její reflexní fasáda, která se skládá z 6 609 m² skla, rozdělených do 1 664 zrcadlových panelů.
V depozitáři budou vystavena díla na základě klimatických požadavků, a nikoliv podle uměleckého hnutí nebo doby. V každém úložném prostoru je vytvořené specifické klima, které je udržováno klimatizačním systémem. Celkem se zde nachází pět klimatických zón, díky čemuž zde mohou být uskladněna díla z různých materiálů jako je kov, plast, organické, anorganické materiály a fotografie.
Návštěvníci mohou nahlédnout do zákulisí muzea a zjistit, jak je ve skutečnosti náročná údržba a péče o neocenitelnou uměleckou sbírku. Prohlídka budovou začíná u vstupní haly v přízemí a vede přes celou řadu uměleckých děl až ke střešní restauraci. Další veřejnou atrakcí bude střešní les ve výšce 35 metrů, kde se nachází 75 více kmenných, několik metrů vysokých bříz. Střecha nabízí návštěvníkům úchvatné výhledy na město Rotterdam.
přeložila Jana Navrátilová (7.5.2021)

Více staveb od MVRDV