Café Placzek

Café Placzek
Dům byl postaven v 30. letech 20. století a vykazuje velmi jednoduché až funkcionalistické tvarosloví. Je situován na jedné z mála romantických brněnských ulic - ulici Minoritské. Hlavní devizou kavárny se tak stala blízkost průčelí barokní fasády Minoritského kostela, která navozuje za prosklenými výkladci až "římsky" uvolněnou atmosféru. Z původních částí domu, postaveného Rudolfínou a Jakubem Rosenbergovými, se zachovalo především zajímavé vřetenové centrální schodiště. Ostatní prvky jako okna a portál byly již nepůvodní. V 30. letech se jednalo o prodejnu textilu, která měla v druhém podlaží na vestavěné galerii umístěn sklad látek. Portál byl přestavěn v 70. letech 20. století a nahrazen hliníkovým podřadné úrovně a fasáda byla opatřena nevhodným nátěrem.
V přízemí kavárny je kromě míst u stolků umístěn bar a potřebné zázemí. V patře jsou umístěny toalety návštěvníků a další místa k sezení. Celkem má kavárna cca 50 míst.
Součástí kavárny je i nově navržené interiérové schodiště spojující úroveň 1.np a 2.np a nový kruhový otvor galerie.
Fasáda je opatřena novým portálem zahrnujícím dvě patra kavárny. Portál je navržen z atypických ocelových válcovaných profilů v černé barvě s vloženým  obkladem z leštěného zlatého travertinu. Portál je pro letní období navržen v celé šířce jako otevírací. V levé a pravé části portálu jsou umístěny vstupy do kavárny a do bytového domu. Interiér kavárny je navržen v dubových dýhách, mořených do medových odstínů a lemovaných masivními dubovými profily. Součástí obkladu je integrované nepřímé osvětlení  LED zdroji. Na podlaze je položena bílá travertinová dlažba. Těleso baru je obloženo černou skleněnou mozaikou. Lavice podél stěn jsou potaženy černou kůží, černé desky stolků mají v ploše vloženou bílou travertinovou desku, židle jsou ohýbané, bukové, černé s vyplétaným opěradlem. V prostoru jsou zavěšena výrazná světla nad stolky a centrální světlo v kruhové galerii. Jsou vyrobena z tenkých přírodních dýh, probarvených do červené barvy.
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Gratulace
Pavel Nasadil
26.11.13 09:32
Vstup
Antonín Konečný
27.11.13 05:00
Gratulace
Jan Stolek
27.11.13 07:00
CAFÉ "TRAVERTIN" - OPEN 2.12. 2013
Ondřej Veselý
28.11.13 01:13
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od RAW Atelier DPK