Café Ernst

Café Ernst
Autor vily:Ernst Wiesner (1929)
Adresa: Vila Stiassni, Hroznová 14, Pisárky, Brno, Česká republika
Investor:Národní památkový ústav, státní příspěvková organizace, Mgr. Kateřina Konečná, kastelánka
Realizace:2022


Autor vily Stiassni architekt Ernst Wiesner byl jedním z nejvýznamnějších tvůrců moderní brněnské architektury první poloviny 20. století. Kromě významných vilových objektů byl i autorem mnoha významných veřejných budov (Česká banka Union – Rozhlas, Městské krematorium, Palác Morava atd.). Přesto v Brně neexistuje stálá komplexnější připomínka jeho díla. Domníváme se, že se nabízí využít prostoru ve vile Stiassni, který slouží v současnosti k dočasným výstavám, k umístění stálé expozice, připomínající jednoduchou formou jeho význačné dílo. Inspirovali jsme se jeho již zaniklou slavnou kavárnou Esplanade a umístili jsme expozici do kavárny, evokující v některých detailech tuto významnou realizaci. Dopad edukativní bude takto doplněn i o dopad gastronomický.

Na pravou stěnu umísťujeme fototapetu autentického a ikonického snímku kavárny. Prostor zabydlujeme přibližnými kopiemi původních dřevěných židlí a stolků z produkce české firmy TON. Na čelních stěnách jsou pak v jednoduchých dubových rámech umístěny fotografie nejvýznačnějších realizací, jejichž specifikace podlehne kurátorskému výběru. Celému prostoru pak vévodí jediná známá fotografie Ernesta Wiesnera. Po levé straně je umístěno barové těleso, vytvářející zázemí pro odbyt kavárny. Navrhli jsme jej jako kultivovaný solitér, tvořený ocelovou nerezovou leštěnou konstrukcí, vyplněnou mramorovými deskami, odkazujícími na texturu a materiál kamene, použitý v šatně vily Stiassni a na barových pultech kavárny Esplanade. Prostor za barem je tvořen lakovaným obkladem v černé barvě. Součástí obkladu jsou i posuvné dveře, zakrývající stávající nákladní výtah a vstup do zázemí. V rámci úpravy prostoru není nijak zasahováno do povrchu stávající parketové podlahy, ani do stávajících oken a osvětlovacích ramp. Výhodou umístění kavárny v této poloze vily je i její přímá vazba na gastronomické zázemí v přiléhajících prostorách a vazba na krytou terasu - salu terrenu, kterou bude možné v letních měsících využít pro posezení v kontaktu se zahradou.

Domníváme se, že touto drobnou intervencí bude organismus vily obohacen o další rozměr, vhodně doplňující již stávající expozici. Vznikne důstojná připomínka díla Ernesta Wiesnera, obohacená o vzpomínku na jeho kultovní kavárnu a nová možnost posezení u kávy, seznámení se s jeho dílem, případně i četbu tematických časopisů a literatury, zaměřené na funkcionalistickou architekturu první poloviny 20. století.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od RAW