Bytová vila na Vinohradech

Kvěchova Rezidence

Bytová vila na Vinohradech
Spolupráce:Elif Avcı, Barbora Novotná
Adresa: U Zdravotního ústavu 2261/4a, Vinohrady, Praha, Česká republika
Projekt:2020
Realizace:2023
Užitná plocha:909 m2
Zastavěná plocha:492 m2
Plocha pozemku:2077 m2


Krajinářské úpravy: Jana Stupková
Stavební firma: STANO PRAHA a.s.
Autorem unikátního souboru bytových vil v Praze na Vinohradech z roku 1925 je architekt Rudolf Kvěch. Domy vznikly v návaznosti na vybudování Státního zdravotního ústavu a poskytovaly byty pro jeho zaměstnance. Vzhledem k nadčasovým kvalitám původního návrhu zachováváme základní hmotové a dispoziční rozvržení domu včetně jeho využití – bydlení. Charakteristickým rysem domu je členění na tři základní části – sokl z režného zdiva se sklepními prostory, zděná omítaná část s byty a vysoká valbová střecha s pálenými taškami.
V rámci rekonstrukce navrhujeme spodní část – sokl domu – rozšířit východním směrem do zahrady. Díky této přístavbě získáváme dva nové byty, na jejichž střeše s extenzivní zelení vzniká velkorysá terasa pro byty o patro výš. Přístavba navazuje na stávající podezdívku z režného zdiva stejným materiálem, takže se stává integrální součástí domu.
Ctíme architekturu původního domu, k níž přidáváme soudobou vrstvu, která se do ní přirozeně začleňuje. Projevuje se například ve formě bezrámových zasklení v místě nových otvorů nebo obloukových oken ve schodišťových halách. Dům je nově zateplen a disponuje řadou současných technologií jako je podlahové topení, nebo stropní kapilární chlazení.
Nové byty v přístavbě jsou skrze velká prosklení otevřeny do vlastních předzahrádek. Původní byty v přízemí a patře prošly dispozičními úpravami, které zahrnují zejména možnost velkorysého propojení obytného prostoru s ložnicí. Všech šest bytů je určeno k pronájmu a jsou proto vybaveny utilitárním vestavěným nábytkem. V podkrovní části domu pak vzniká velký mezonetový byt pro majitele domu, který se vyznačuje přítomností původních dřevěných konstrukcí krovu, které jsou maximálně odhalené díky použití nadkrokevní izolace, a vestavbou patra z překližky. Interiéry bytů jsou laděny do neutrálních odstínů šedé v jemném kontrastu s březovou překližkou a nerezovými prvky.
U západní hranice pozemku navrhujeme v duchu pravidelného urbanismu okolní zástavby zahradní altán. Je to jednopodlažní stavba z režného zdiva doplněného o dřevěné sloupy a stropní trámky. Režné zdivo se tak stává charakteristickým znakem celého projektu, díky němuž tvoří vila, přístavba i altán jeden celek. Altán v sobě ukrývá saunu a cvičebnu pro obyvatele domu a zároveň chrání pozemek před hlukem z přiléhající ulice. Klidný prostor cvičebny je rytmizován dřevěnou konstrukcí a prosklenou stěnou se otevírá do zahrady.
Papundekl architekti
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Pochvala
Jana Rejsková
15.02.24 12:31
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Papundekl architekti