Byt na střeše bývalé školky

Byt na střeše bývalé školky
Adresa: Nerudova, Pardubice, Česká republika
Investor:Smarpix s.r.o.
Realizace:2009
Užitná plocha:246 m2


Součásti projektu přestavby bývalé mateřské školy na kancelářské prostory měla být také střešní nástavba (nové III.NP). V nově plánovaném III.NP měl vzniknout byt, respektive téměř "dům na domě".
Ivana Dombková ze studia DESIGN by DONLIĆ na koncepci studie nástavby začala pracovat v době, kdy přestavba stávajícího I. a II. NP již probíhala. Daná byla poloha nového komunikačního uzlu s výtahem do III.NP a únikovým schodištěm, daná byla statika stávajících dvou pater a střešní plocha objektu, určená pro koncepci nového bytu a její zbývající část na jižní straně pro velkorysou terasu. Daná přístupová komunikace do bytu je z jižní strany, vstupní uzel protíná terasu. Dvě obrovské skleněné plochy ve stěnách tohoto "krčku" ale terasy opět opticky spojují.

Prostorové řešení a materiály
Denní prostor (obývací pokoj, jídelní stůl a kuchyň) jsou řešeny jeden otevřený celek, po celé jižní straně prosklený a spojený tak s terasou. Ve východním "křídle" jsou za sebou paralelně řazeny dva dětské pokoje a pokoj hostovský (opět orientované na jih celoprosklenými stěnami s výstupy na terasu, na severní straně jsou pouze nábytkem (beze stěn) vymodelované šatny, prádelna včetně úklidové místnosti. Samostatné WC slouží stejně jako koupelna na východní straně pro tyto pokoje, případně pro denní provoz.
Za denní částí v západním "rameni" je pak uzel vzájemně propojených funkcí – pracovna, ložnice, šatna, koupel, průchozí sprcha do sauny a fitness.
Celková koncepce III.NP se projevila samozřejmě na obvodovém plášti, ten se ale podařilo s řešením pláště spodních dvou pater spojit. Statické problémy byly vyřešeny přiznanými sloupy na terase, na nosnících na nich a na severní stěně ležících je střecha de facto zavěšena. Jen terasu nebylo možné řešit jako zelenou, skladba a nosnost střechy původního objektu to nedovolovala.
Funkce III.NP na sebe přirozeně navazují, jednotlivé části bytu jsou opticky propojené, vše je "hladké", čisté, lehké krémové tóny kombinovány s masivním dubem zdůrazňují čistotu řešení ale i jeho trvalost. Odpočinek, pocit pohodlí a elegance, knihy, šachy, hudba, dobré jídlo uvnitř, nebo na terase, horká koupel na zasněžené terase po sauně... Takové bylo zadání.
Veškeré vybavení interiéru (návrhy a realizace) pochází ze studia Donlić, jen židle a relaxační křesla jsou značky Thonet.


Přestavba mateřské školy na sídlo firmy se služebním bytem
Autor: Ing. arch. Aleš Klose / ATELIÉR KLOSE s.r.o.
Spoluautoři: Jan Trojan - tech. část, Ing. František Hofman - statika
Řešení interiérů I. a II.NP:  Ing. arch. Aleš Klose, Ing. Michal Netolický - KIME s.r.o
Studie řešení nástavby III.NP:  Ing. arch. Ivana Dombková
Řešení interiéru III.NP: Ing. arch. Ivana Dombková
Realizace interiérů: DESIGN by DONLIĆ
8 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
fuuuha
rk
13.04.10 12:20
:-)
Dagmar Mlčáková
13.04.10 08:07
RE: :-)
vladislav kralicek
15.04.10 11:41
projektor
mIkI_n
15.04.10 06:19
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od DESIGN by DONLIĆ