Bydlení na Krejcárku

Bydlení na Krejcárku
Adresa: Novovysočanská 3b-f, Libeň, Praha, Česká republika
Investor:EDIFICE Krejcárek, s.r.o.
Projekt:2017
Realizace:2019
Užitná plocha:10105 m2
Zastavěná plocha:1952 m2
Náklady:250 000 000 CZK


Autor DPS: m3m
Autor DUR, DSP: Architektonická kancelář Křivka
Stavební management: EDIFICE construction & consulting, s.r.o.
Bydlení pro krále železnic nebo milovníka pražského panoramatu. Na Krejcárku vzniklo 291 bytů v pěti nových domech, které se tyčí nad železničním depem v Libni a nabízí atraktivní výhledy na Prahu.
Krejcárek je dynamicky se rozvíjející lokalitou na území Prahy 9. Oblast vymezuje na jihu rozsáhlý zelený pás, který plynule přechází z terénního masivu Vítkova, a na severu spleť železničních kolejí. Novostavba pěti šestipodlažních bytových domů volně navazuje na historicky osídlenou lokalitu.
Novostavby domů přiléhají kratšími fasádami k ulici Novovysočanská, vůči které se vymezují průběžnou betonovou opěrnou zdí. Domy jsou oproti stávající ulici posazené o úroveň níž, a díky tomu kolem sebe vytváří pobytové veřejné prostředí v městské zeleni, kterému dominuje abstraktní pískovcová skulptura na motivy tří rozevlátých ženských těl od sochaře Petra Váni.
Každý z domů dosahuje výšky pěti kompaktních a posledního šestého ustoupeného podlaží. Fasády striktně vertikálně člení vysoká okna, která vždy doplňuje horizontální římsa a tím vytváří kýžený detail. Jihozápadním fasádám dominuje předsazená ocelová konstrukce opatřená žárovým pozinkováním. Vertikální kovové pásy tvoří zábradlí a dělící stěny mezi jednotlivými balkony. K bytům umístěným v parteru domu patří předzahrádky. Všech pět věží spojuje průběžné parkoviště ve z části otevřeném suterénu.
Nosná konstrukce domu je železobetonová. Všechny domy jsou omítnuté světle šedou drážkovanou omítkou, betonové římsy pod okny vyrobil investor ze sklocementu ve své dílně. Výplně otvorů jsou antracitové. Ve stejné barevnosti navazuje i interiér. Na podlaze chodeb je terrazzová dlažba, stropy jsou ponechány v pohledovém betonu, na stěnách je na významných místech zopakovaná drážkovaná omítka.
Svým tvaroslovím jsou domy stejné. Liší se však ve své půdorysné stopě a jak ubíhá pozemek, tak se postupně zkracují. Z nepřímo osvětleného schodiště vede chodba k bytům, které v dispozicích variují od typů 1kk až po 3kk a lofty, které jsou navrženy vždy v posledních patrech. Ke všem bytům orientovaným k jihozápadním fasádám přísluší balkony, které nabízejí nejen každodenní západy slunce, ale hlavně výhledy na krásnou českou metropoli.
m4 architekti
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od m4 architekti