Autentista wine bar

Autentista wine bar
Adresa: Řetězová 10, Staré Město, Praha, Česká republika
Investor:Antonín Suchánek a Bogdan Troják
Projekt:11/2018 – 4/2019
Realizace:5/2019 – 10/2019
Užitná plocha:111 m2


V klenutém prostoru domu ve Starém Městě měl dle zadání vzniknout příjemný a útulný prostor vhodný k degustaci skvostných naturálních vín. Na ta se totiž vinný bar Autentista specializuje. Pro majitele baru Bogdana Trojáka a Antonína Suchánka (mimo jiné organizátory úspěšného festivalu Praha pije víno) bylo zásadní, aby vytvořený prostor svou atmosférou s víny souzněl. Měl působit dostatečně přepychově nakolik jsou i autentická vína přepychovým produktem, ale zároveň prostě a přirozeně, jak i tato vína ve skutečnosti vznikají.

Stejně jako má naturální víno vznikat bez nadbytečných přísad a s respektem k přírodě, zůstává navržený interiér věrný principům, se kterými architektonické studio FormaFatal dlouhodobě pracuje. Materiály jsou zde prezentovány ve své původní a čisté formě. Prefabrikované ocelové profily nejsou skryty pod dokonalou pigmentovou povrchovou úpravou, vyniká jejich přirozená barevnost – patina. Přebroušené konstrukční spoje ocelových prvků jsou přiznané, nezakryté. Proto i takto vytvořené prvky zůstávají autentické.

Použité patinované výmalby podtrhují starobylost domu a navozují příjemnou potemnělou atmosféru. Té napomáhá i četné nepřímé osvětlení LED pásy, které svým teplým světlem dokreslují kontury kleneb a celého prostoru. Atypická světla na stěnách svým tvarem připomínají víno právě nalité do poháru. Všechna světla jsou stmívatelná a atmosféry je tedy možno programovat pro různé příležitosti. I další atypické světlo nad barovým stolem zůstalo věrné poetice vína. Je vyrobeno z opáleného akátového kůlu. Kůly z akátového dřeva se dříve často používaly jako kůly viničních tratí, opalováním se zvyšovala jejich trvanlivost ve styku s půdou. Odkaz na víno a přírodu lze číst i z gradientů na potisku stolů, stěrkových podlahách a výmalbě dvorku. Centrální lustry Moooi Meshmatic poutají pozornost vcházejících návštěvníků, přímočarostí a jednoduchostí formy dokonale zapadají do koncepce prostoru. Jsou zároveň highlightem i příjemným společníkem.

Vinný bar Autentista je pokračováním snahy investorů o popularizaci naturálních vín. I navržené prostory baru chtějí volně navázat na dřívější Literární kavárnu, která v prostorech dříve fungovala. Odkazem na tuto historickou okolnost je grafické potištění baru znázorňující mapu hvězdné oblohy. Je dílem grafika Janka Dočekala. Zadáním investorů totiž bylo spojeno s využitím ASCII grafiky. Na baru je tedy vyobrazení hvězdné oblohy vyskládané ze znaků ASCII. Vinaři jsou hvězdy, z hroznů vytvářejí víno. Stejně tak se z jednotlivých znaků dá vytvořit obraz nebo literatura.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od formafatal