Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obří sud Javorník - užití lepeného lamelového dřeva
Obří sud Javorník - užití lepeného lamelového dřeva

  • Architekt: Ing. arch. Vasil Sobota
  • Generální projektant: HELIKA a.s., Praha 9
  • Zpracovatel: ProCes alfa, s.r.o., Bílina
  • Objednatel dřevěné konstrukce: Interma, akciová společnost, Liberec
  • Realizační projekt,  dodávka a montáž dřevěné konstrukce: TAROS NOVA s.r.o., Rožnov pod Radhoštěm
  • Materiály: lepené lamelové dřevo GL24h, řezivo – S10, ocel S235, S355
  • Doba realizace: 2010-2011

ÚVOD A KAPKA HISTORIE
Objekt je moderní replikou sudu, který zde stával jako součást turistické chaty. Javornický sud míval rozměry 12x14 m a byl na Liberecko dopraven z Jubilejní výstavy k oslavě 50 let vlády Františka Josefa I. ve Vídni v roce 1898, kde tento výstavní exponát sloužil jako vinárna. Wilhelm Huebel, hostinský z Dlouhých Mostů u Liberce, ho za 600 zlatých zakoupil, nechal rozebrat a na čtyřech vagónech převézt po železnici z Vídně do Liberce. Ke slavnostnímu otevření Obřího sudu došlo dne 18. června 1899. Na Ještědském hřebeni poskytoval občerstvení výletníkům po celá desetiletí, v provozu byl ještě po 2. světové válce. Definitivní tečku pak napsal rok 1974, kdy celodřevěná stavba podlehla požáru.

POPIS OBJEKTU
Jde o východní část objektu rekreačně sportovního areálu Obří sud v Javorníku. Jak již vyplývá z názvu, jedná se o budovu ve tvaru ležícího sudu, která má čtyři nadzemní podlaží. V prvním nadzemním podlaží se nachází restaurace, ostatní slouží pro ubytování. V přední části jsou jednotlivá poschodí propojená společným prostorem na celou výšku objektu, který je prosvětlen přes prosklené „víko“. Dřevěná nosná konstrukce prosklené stěny tvořená sloupky, paždíky a obvodovým nosníkem je osazena  přímo na základ, stabilita je zajištěna kloubovým spojením s železobetonovým skeletem.
Všechny stavební objekty areálu spojuje jednotný architektonický výraz. Severní čelo obřího sudu je vyzděno vylehčenými keramickými tvarovkami. Fasáda je zateplena deskami z minerální vlny krytými v části objektu kamennou přizdívkou a jinde dřevěným obkladem. V obou případech se jedná o provětrávaný obvodový plášť. Větraná vzduchová vrstva je napojena na vnější prostředí větracími otvory ve štítech. Plášť je z falcovaného titan-zinkového plechu.

DŘEVĚNÁ KONSTRUKCE
Základní rozměry konstrukce jsou průměr, který je přes "břicho" 15 m, a délka 15 m. Konstrukci pláště vynáší 17 obloukových krokví "obruče", většina profilu 100 x 300 mm po cca 0,9m. Poloměr zakřivení krokví se mění dle polohy na plášti sudu, bylo použito 10 různých poloměrů od 6,55 do 7,55 m. Podélně objekt lemují v oblasti proskleného víka tři vaznice 200 x 460 mm, dvě o poloměru 21,60 m a jedna 26,30 m. V místech, kde není železobetonový skelet je poloha krokví stabilizována rozpěrami.
Nosná konstrukce stěny víka je tvořena třemi sloupy, největší má délku 12,3 m a profil 200 x 440 mm, a paždíky 160 x 160mm.
Pro výsledné estetické působení i výhodné statické vlastnosti je většina spojů realizována svorníky a vnitřními plechy umístěnými v dlabech.

KOTVENÍ
Vnitřní konstrukce objektu je provedena z nepravidelného železobetonového monolitického skeletu o rastru sloupů max 6x5,9 m vyplněného zdivem.
Na sloupech a konzolách desek s nachystanými otvory je uložena dřevěná konstrukce obvodového pláště pomocí zámečnických prvků, kterých bylo vytvořeno na míru každému oblouku. Celkem se jedná o 30 druhů. Prvky jsou kotveny pomocí chemických kotev.

MONTÁŽ
Vzhledem k relativně malým poloměrům krokví byly oblouky rozděleny na dvě až tři části, uzpůsobené k přepravě z výroby na místo staveniště. S přihlédnutím k časovému harmonogramu celé stavby bylo zapotřebí zahájit montáž již v zimním období, kdy však byl vrchol pro nákladní dopravu nedostupný. Proto byl pro dopravu kompletně předem připravených dřevěných prvků na vrchol Javorníku použit vrtulník.


Při samotné montáži došlo k jistým výškovým nepřesnostem věnců a železobetonových konstrukcí, ke kterým je kotvena dřevěná konstrukce. Díky tomu, že se přidala i další sněhová nadílka, byla částečně hotová konstrukce přikryta a zakonzervována do příchodu jara. V příznivějších podmínkách byla dostavěna jižní část sudu, včetně dokončení dřevěného bednění tloušťky 24mm z impregnovaných prken.

Pomocný zdroj: http://www.areal-obrisud.cz/
Autor článku: Eva Grochalová, TAROS NOVA s.r.o.
Zdroj: TAROS NOVA s.r.o.
Vložil: Pavlína Drbálková, 10.07.12 08:45
Návštěvnost: 14075 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.