Vysoké školy získají na opravy kolejí a menz 2,5 mld od státu

Zdroj
Vendula Krausová
Vložil
ČTK
25.04.2019 20:05
Jihlava


Jihlava - Ministerstvo školství vyčlenilo na opravy kolejí a menz vysokých škol 2,5 miliardy korun. Podle ministra Roberta Plagy (ANO) je to poprvé, kdy je část peněz určená vysokým školám vyčleněná přímo na opravy ubytovacího a stravovacího zařízení. V programu je do roku 2027 vyčleněno 2,7 miliardy korun. Už teď jsou vypsány dvě výzvy za 1,5 miliardy korun, řekl ČTK Plaga při dnešním zasedání České konference rektorů (ČKR) v Jihlavě. Rektoři jednali o financování a hodnocení vysokého školství či chystané novele zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ).


Podle ČKR nemají být vysoké školy zahrnuté mezi instituce podléhající NKÚ. Ke změně pravomocí NKÚ je nutná změna ústavy. Novelu v únoru pustila Sněmovna do druhého čtení. Veřejné vysoké školy už kontrole NKÚ podléhají tam, kde hospodaří se státními penězi, což je podle předsedy ČKR Tomáše Zimy v pořádku. Novelou by se ale kontrola rozšířila na veškeré hospodaření například i s penězi, které získají nakladatelskou nebo jinou vlastní činností. "To by pak měly být kontrolovány i politické strany nebo Fotbalová asociace ČR, protože taky dostávají státní příspěvek," řekl Zima.

Letošní rozpočet vysokých škol činí zhruba 26,6 miliardy korun. Ministr Plaga dnes potvrdil jeho navýšení v příštím roce o 1,7 miliardy korun, z tohoo 0,8 miliardy na vzdělávací činnost a 0,9 miliardy na vědeckou činnost. Předpokládá, že v dalším roce by vysoké školy získaly navíc miliardu korun.

Rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek připomněl, že doposud hradily vysoké školy opravy kolejí a menz z vlastních fondů. "Zřízení nového podprogramu vítáme, protože ten stav si žádá systematičtější řešení," řekl Bek. Rychlé zvýšení standardů bydlení na kolejích ale není reálné, míní. Obnova bude spíš postupná a bude trvat příští desetiletí.

Vysoké škole polytechnické Jihlava, která dnešní zasedání ČKR hostila, koleje citelně chybí, řekl její rektor Václav Báča. V minulosti o ně přitom nebyl velký zájem. Mění se to s růstem cen nájmů i zvyšujícím se počtem studentů. Škola tak chce analyzovat, jaké možnosti v rozšiřování nabídky kolejí bude mít. Prozatím nabízí studentům ubytování v jediné budově se 113 lůžky.

ČKR, která vznikla v roce 1993, má 46 členů. Jsou mezi nimi rektoři všech 26 veřejných vysokých škol, obou státních vysokých škol a 18 soukromých vysokých škol. Jejím cílem je prosazování zájmů vysokých škol a slaďování jejich stanovisek v zásadních odborných i společenských otázkách. Současným předsedou konference je rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Zhruba dvakrát za půl roku se konají zasedání předsednictva ČKR a jednou za semestr se schází i její plénum.
0 komentářů
přidat komentář