Umělci domky na Kraví hoře v Brně zatím nevyklidí, ale nemůžou do nich

Vložil
ČTK
26.02.2024 07:05
Brno


Brno - Umělci budovy v bývalém vojenském areálu na Kraví hoře v Brně zatím nevyklidí. Chtějí úřední výzvu revidovat. Dovnitř ale nechodí, přibyla tam cedulka se zákazem vstupu. ČTK to dnes řekl zástupce společenství Radovan Přikryl. Umělci měli takzvané likusáky opustit do dneška, v týdnu jim to oznámilo vedení Brna, které podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka jen plní požadavek stavebního úřadu.


Likusáky jsou zhruba 80 let staré dřevěné domky, kterých je na Kraví hoře poblíž hvězdárny zhruba 20, šest jich je města, ostatní jsou Vysokého učení technického. Těch se výzva stavebního úřadu netýká, ač jsou podle Přikryla v prakticky stejném technickém stavu. V likusácích několik let funguje komunita zhruba 300 umělců, výtvarníků, sochařů či muzikantů.

"V týdnu tam přibyla cedulka nepovolaným osobám vstup zakázán, takže zatím tam nikdo nevstupuje. Otázkou je, kdo je nepovolaná osoba, jestli ten nájemce, který tam má vybavení," řekl Přikryl. Podle něj se dnes nic neděje a dít nebude. Umělci chtějí od města získat materiály, na základě kterých stavební úřad rozhodl o výzvě. Ty ale zatím k dispozici nemají. "Až je budeme mít a oni slíbili, že nám je dodají, tak je necháme posoudit. Určitě si necháme udělat vlastní expertizu," uvedl Přikryl.

Stavební úřad konal na základě místního šetření 24. října 2023 a výzvu zaslal magistrátu 5. února, vyplývá z dokumentu, který Poňuchálek ČTK dříve poskytl. Ve vyjádření se píše, že výzvu obdržel magistrát v pondělí 19. února odpoledne. Podle stavebního úřadu jsou budovy nezpůsobilé k užívání. "Nejsou stavebně ani konstrukčně provedeny v souladu se současně platnými právními předpisy a normami z hlediska jejich požadavků na požární bezpečnost staveb," píše se v dokumentu, který vyzývá k okamžitému zamezení vstupu. Přikryl uvedl, že podle současných předpisů logicky nejsou postaveny stovky historických budov. Nicméně dodal, že úřad vyzval majitele, aby do konce května zajistil úpravy, které užívání umožní. "Nejedná se o nic zásadního a je to řešitelné. Ale mám dojem, že vedení Brna řešení najít nechce," řekl Přikryl. Už dříve uvedl, že pokud by musela jen část z umělců odejít, tak by to znamenalo rozpad komunity, která není jinam přemístitelná. Řekl také, že není ani proveditelné, aby byly budovy do neděle vyklizené. Nachází se v nich věci v hodnotě statisíců korun.

Poňuchálek dříve uvedl, že město hledá řešení jak zajistit požadavky stavebního úřadu s ohledem na nájemníky. "Kreativní odvětví město chce podporovat a budeme hledat náhradní prostory, to však není jednoduchý úkol. (...) Likusáky nikdy nebyly zkolaudovány a nebyly ani určeny k účelům, pro které jsou užívány dnes. Plocha, na které se nachází, je dlouhodobě vedena v územním plánu jako veřejná zeleň," uvedl Poňuchálek.
0 komentářů
přidat komentář

Související články