Norman Foster

Portrét nejvýznačnějšího současného evropského architekta.

Vložil
Jan Kratochvíl
04.03.2014 20:29
Pořady

Norman Foster (1935) vystudoval urbanismus a architekturu na univerzitě v Manchesteru. Po získání diplomu (1961) obdržel stipendium na renomované Yale University v New Havenu (Connecticut) a získal Master’s degree.
Po návratu do Anglie založil se svou ženou Wendy a manželskou dvojicí Sue a Richard Rogersovými architektonickou kancelář Team 4. Vzniklo několik projektů, například Mews-Houses v Londýně (1965) a elektrotechnický závod Reliance Controls Limited ve Wiltshire (1964–66). Již zde se pokusil Foster poukázat použitím modulových stavebních dílů a pohyblivých příček na budoucí potřeby v projektování. V roce 1967 rozšířil kancelář o další partnery. Foster Associates pak postavili námořní přístav pro lodní společnost Freda Olsena v londýnských docích (1970–71) a správní budovu firmy Willis Faber & Dumas v Ipswichu (1974–75), jejíž fasáda sestává z desek ze skla bez rámů. Při halové stavbě Sainsbury Centra pro výtvarné umění v Norwichi (1978) byla uložena nosná konstrukce společně se zavětrovacím systémem na dvojitě skořepinovém vnějším plášti. Pro anglickou výrobní centrálu firmy Renault byla vyvinuta roku 1981 konstrukce z dutých sloupů s vyztuženými zalomenými kovovými nosníky, zdůrazněná světle žlutým zářícím nátěrem. Mistrovským dílem v preciznosti a technice se stala výšková stavba Hongkong and Shanghai Bank v Hongkongu realizovaná během pouhých pěti let (1981–86). Foster Associates čítali v roce dokončení asi 160 spolupracovníků. V roce 2006 už jeho kancelář čítá 600 zaměstnanců.
Posledním, pravděpodobně nejvýznamnějším, projektem Foster Associates je Millenium Tower určená pro japonskou Ósaku. Tato kuželová jehla se bude po dokončení tyčit do úctyhodných 850 m a stane se suverénně nejvyšší stavbou světa. Lidstvo tak vkročilo do dalšího tisíciletí své existence i významným mezníkem na poli architektury, jehož otcem není nikdo jiný než Sir Norman Foster.
0 komentářů
přidat komentář