Hlavní část oprav budovy muzea hlavního města na Florenci je hotova

Vložil
ČTK
15.04.2024 07:15
Praha


Praha - Hlavní část oprav sídla Muzea hlavního města Prahy (MHMP) na Florenci skončila. Budovu čeká ještě zřízení kavárny nebo přednáškového sálu a dokončit se musí některé restaurátorské práce. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí muzea Vojta Novotný. Budova je kvůli kompletní opravě uzavřena od června 2020 a její znovuotevření se plánuje na začátek příštího roku. Dosud se investovalo asi 282 milionů korun. MHMP je příspěvkovou organizací Prahy, její sbírkový fond je věnovaný pražským dějinám.


"Hlavní část rekonstrukce je již hotová a probíhají ještě dílčí úpravy. Zároveň intenzivně pracujeme na podobě nové audiovizuální expozice, která se zaměří na Langweilův model Prahy," uvedl Novotný. V letošním roce se uskuteční poslední fáze rekonstrukce budovy, při kterých vznikne kavárna i přednáškový sál a dokončí se poslední restaurátorské zásahy, dodal.

Budova byla před opravami ve špatném stavu. Musely být obnoveny veškeré vnitřní prostory a technické a bezpečnostní zařízení, které bylo na hranici životnosti. Součástí prací byla přístavba výtahu, čímž bude muzeum pro návštěvníky bezbariérové. Do uzavření muzea v něm byla pouze plošina pro vozíčkáře, kterou se ale nedostali do vyšších pater. Návštěvníci v muzeu najdou také opravené a modernizované pokladny, šatny, muzejní obchod a toalety.

Přestože se MHMP znovu otevře na začátku příštího roku, lidé si jej prohlédnou dříve. "Jsme si vědomi, že budova je delší dobu uzavřená, proto ji plánujeme otevřít zcela výjimečně na letošní Pražskou muzejní noc, kdy budou moci návštěvníci obdivovat vnitřní zrekonstruované prostory a zcela ojediněle tak vidět budovu prázdnou bez výstav a nábytku," uvedl Novotný. Poté ji muzeum opět uzavře a slavnostně otevře na počátku roku 2025.

Hlavní budova byla postavena v letech 1896 až 1898 podle návrhu architekta Antonína Balšánka. Pro veřejnost pak byla společně s expozicemi slavnostně otevřena v zíáří 1900. Budova je v seznamu kulturních památek České republiky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články