Zlatého lva na 17. bienále architektury v Benátkách získal Rafael Moneo

Zdroj
La Biennale di Venezia
Vložil
Petr Šmídek
14.05.2021 14:05
Itálie

Benátky

Rafael Moneo

V sobotu 22. května 2021 se po roce odkládání otevřou brány 17. architektonického bienále v Benátkách. U této příležitosti bude na slavnostním ceremoniálu předán španělskému architektovi Rafaelu Moneovi Zlatý lev za celoživotní dílo. Laureát byl ve skutečnosti oznámen již na počátku března, kdy byl Zlatý lev posmrtně udělen také italské rodačce a brazilské legendě Lině Bo Bardi. Udělování in memoriam bude i nadále výjimkou, která se zatím uskutečnila pouze v roce 2010, kdy ocenění získal japonský architekt Kazuo Shinohara. O nejlepší expozici, národním pavilonu a mladých tvůrcích rozhodne pětičlenná porota s předsedkyní Kazuyo Sejima, která držitele dalších Zlatých a Stříbrných lvů veřejně sdělí 30. srpna 2021.
Čtyřiaosmdesátiletý Moneo se ve své bohaté profesní kariéře dočkal řady prestižních ocenění včetně Pritzkerovy ceny (1996), Zlaté medaile RIBA (2003), Ceny prince Asturského (2012) a Praemium Imperiale (2017). Charakterizovat Moneovu tvorbu není snadné. Jeho práce nejsou vázány na konkrétní styl nebo materiál. Zpočátku kariéry jej bylo možné rozpoznat podle preference těžkých materiálů, jako je přírodní kámen nebo režné zdivo, ale brzy svůj rejstřík rozšířil o kovové konstrukce a skleněné fasády. Bývá tak nazýván mistrem pluralismu. Jeho výrazová a materiálová všestrannost je o to působivější. Moneo stále patří mezi nejvlivnější současné architekty, který se své o zkušenosti dělil jako učitel, kritik i teoretik. Hlavní kurátor letošního bienále Hashim Sarkis, který od roku 2015 působí jako děkan MIT, se společně s Moneem podílel na projektu válkou poničené obchodní čtvrti Souks v libanonském Bejrútu, který byl dokončen v roce 2009.
Zastřešující téma letošní benátské výstavy tvoří otázka: „Jak budeme společně žít?“. Bienále si budete moci prohlédnout až do 21. listopadu 2021.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články