Žilina bude mít ojedinělou sochu, kritikům se nelíbí její cena

Vložil
ČTK
07.11.2005 14:35
Slovensko

Žilina

ŽILINA - Severoslovenská Žilina bude trochu připomínat Prahu. Zatímco česká metropole se pyšní jezdeckou sochou svatého Václava, v žilinské městské části Budatín bude zase socha národního buditele Jozefa Miloslava Hurbana na koni. Proti soše, která bude na Slovensku ojedinělá, ale brojí řada kritiků. Projekt si totiž vyžádá asi 28 milionů slovenských korun, kterých by prý bylo více zapotřebí na dokončení kanalizace či chodníků v Budatíně.

"Bude to dílo z bronzu, instalováno by mělo být v prosinci. Na Slovensku bude takováto socha ojedinělá. Zda to bude i největší socha v zemi, nevíme, protože jsme to nezjišťovali," řekl ČTK Ján Štofko ze žilinské radnice.
Žiliňané nemají na sochu, která bude měřit asi pět metrů a vážit kolem 3,5 tuny, jednotný názor. Málokdo pochybuje o tom, že si ji jeden z největších národních buditelů zaslouží. Někteří obyvatelé města si ale myslí, že socha mohla být skromnější a levnější, protože Budatín by peníze potřeboval třeba na dokončení kanalizace.
"Své předky bychom měli ctít, ale tohle se mi zdá příliš okázalé. Ty miliony by šlo využít mnohem lépe, vždyť peníze chybí ve školství nebo zdravotnictví," řekl ČTK asi čtyřicetiletý obyvatel Budatína.
Žilinský primátor Ján Slota ale s kritiky nesouhlasí. Podle něj je smutné, když někdo před Hurbanem dává přednost kanalizaci, do které se prý navíc již vložilo několik desítek milionů korun. "To je skutečně silná káva, když někdo upřednostňuje kanál před člověkem, který prodal své zemědělské náčiní kvůli tomu, aby si koupil koně, aby si koupil meč a bojoval za práva slovenského národa," prohlásil Slota, který je i vůdcem "národniarů" ze Slovenské národní strany.
Hurban patřil ke skupině štúrovců, která v 19. století bojovala za práva Slováků. Památník, který bude kromě sochy tvořit ještě slovenský znak, bude stát na místě, kde slovenští dobrovolníci v čele s Hurbanem bojovali proti maďarským gardám.
0 komentářů
přidat komentář