Zemřel rakouský architekt Hans Hollein, nositel Pritzkerovy ceny

Vložil
ČTK
24.04.2014 18:45
Rakousko

Vídeň

Hans Hollein

Hans Hollein, Haas-Haus, Vídeň, 1985 - 1990
Vídeň - Zemřel slavný rakouský architekt a designér Hans Hollein. První a dosud jediný Rakušan, který získal nejprestižnější světové ocenění pro architekty - Pritzkerovu cenu, před necelým měsícem oslavil 80. narozeniny. Informovala agentura APA.

    Rodák z Vídně je považován za jednu z vedoucích osobností postmoderní architektury a na svém kontě má desítky realizací i pouhých studií. Jeho díla jsou rozeseta doslova po celém světě, například v New Yorku, Berlíně či Teheránu. Řadu jeho staveb lze nalézt také v jeho rodném městě.
    K těm nejznámějším patří Haasův dům stojící přímo naproti katedrále svatého Štěpána. Tato supermoderní stavba ze skla, ocele a zeleného mramoru, v níž jsou obchody, kavárna, restaurace a kanceláře, byla dokončena v roce 1990 a vyvolala snad nejvíce protestů v novodobých dějinách Vídně. Hollein je ale například i autorem tematického zábavního parku zasvěceného sopkám. Jmenuje se příznačně Vulcania, rozkládá se v centrální Francii v kraji Auvergne a otevřen byl v roce 2002.
    Pritzkerova cena je přirovnávána k Nobelově ceně za architekturu. V roce 1979 ji založil Jay Pritzker, podnikatel a filantrop, se svou ženou Cindy. Mezi její nositele patří mimo jiné Brazilec Oscar Niemayer, Kanaďan Frank Gehry či Brit Norman Foster. Hollein ji získal v roce 1985.
0 komentářů
přidat komentář