Zemřel americký architekt Kevin Roche, držitel Pritzkerovy ceny

Vložil
ČTK
03.03.2019 08:35
Kevin Eamonn Roche

New York – Ve věku 96 let zemřel americký architekt irského původu Kevin Roche, který projektoval přes 200 budov po celém světě a získal mimo jiné Pritzkerovu cenu, která bývá označována jako Nobelova cena za architekturu. Informovala o tom v noci na dnešek agentura AP.


Mluvčí architektovy firmy firmy uvedl, že Roche zemřel v pátek přirozenou smrtí ve svém domě v Guilfordu ve státě Connecticut.

Roche se podílel na podobě řady oceňovaných budov. V New Yorku jsou to například Metropolitní muzeum umění, Muzeum židovského dědictví, budova letecké společnosti TWA na Kennedyho letišti nebo sídlo Fordovy nadace. Je také autorem návrhu pro zoologickou zahradu v newyorském Central Parku.

Roche se rovněž podílel na návrzích dominanty města St.Louis, známého oblouku na břehu řeky Missouri. Ve svém rodném Irsku vytvořil Kongresové centrum v Dublinu.

Držitel Pritzkerovy ceny z roku 1982 studoval se slavným architektem Miesem van der Rohem a spolupracoval mimo jiné s finsko-americkým kolegou Eerem Saarinenem.
0 komentářů
přidat komentář