Z kupole pavilonu Vídeňské secese ukradli zloději zlacené lístky

Vložil
ČTK
26.04.2018 17:25
Rakousko

Vídeň

Joseph Maria Olbrich

foto: Petr Šmídek

Vídeň - Z kupole slavného výstavního pavilonu Vídeňské secese ukradli zloději v noci na úterý několik pozlacených lístků. Informovala o tom dnes agentura APA, podle které neznámí pachatelé na vrchol budovy z konce 19. století vylezli zřejmě po lešení. Památka se v současnosti rekonstruuje.


Šest až osm pozlacených bronzových listů z kupole vídeňského pavilonu, který je jednou z nejvýznamnějších staveb rakouské secese, ulomili zloději podle policejní mluvčí Iriny Steirerové násilím. Na vrchol budovy v centru hlavního města se dostali zřejmě po lešení. Policie zatím nemá žádné důkazy, které by ji přivedly na stopu zlodějů.

Škoda na budově, kterou navrhl architekt Joseph Maria Olbrich, rodák ze slezské Opavy, přesáhla 10.000 eur (255.000 korun). Aby předešel dalšímu poškození, zpřísnil správce budovy bezpečnostní opatření.

Ikonická kupole na budově výstavního pavilonu Vídeňské secese, které Vídeňané láskyplně přezdívají hlávka zelí, se skládá z celkového počtu 2500 pozlacených lístků a 311 bobulí. V uplynulých měsících byly její části renovovány a postupně se vracejí na své místo. Zcela obnovena by měla být do konce května.
0 komentářů
přidat komentář