Udržitelnost především: V Toulouse vyrostla celá rezidenční čtvrť ze dřeva

Zdroj
Salon dřevostaveb
Vložil
Tisková zpráva
24.01.2023 22:50
Francie

Toulouse

Helmut Dietrich

Ve francouzském Toulouse vyrostla rezidenční čtvrť La Cartoucherie unikátní tím, že je ze 72 procent posta- vena ze dřeva. Přírodní a udržitelný materiál se totiž stává ve světě architektury velkým trendem. I o tom přijede do Prahy vyprávět architekt a autor projektu La Cartoucherie, Helmut Dietrich v rámci festivalu současné dřevěné architektury Salon dřevostaveb.

Na celých 13 kilometrech čtverečních, v někdejší průmyslové zóně ve francouzském Toulouse se rozkládá výjimečný projekt La Cartoucherie. Je důkazem, že dřevo je skvělý materiál k výstavbě několikapatrových domů, ale klidně i celých čtvrtí.

Výhody staveb ze dřeva
Součástí této čtvrti je kromě dvoupatrových obytných budov například i desetipatrový hotel postavený z prefa- brikovaných, tedy předem vyrobených dřevěných modulů. Podlahy a stěny obytných budov tu tvoří prefabrikované dřevěné plošné prvky. Tato konstrukce má nejen pozitivní vliv na spotřebu energie a vnitřní klima, ale také zkracuje dobu výstavby, a tím i náklady a možnou chybovost na stavbě.

V hotelové hale, na fasádách, stropech a balkonech vytváří dřevo příjemnou vizuální atmosféru a pocit útulnosti. Výhody dřeva člověk pozná i dalšími smysly, než je jen zrak. Útulnost ještě znásobí hmat, k pocitu propojení s přírodou pak přispěje typická dřevěná vůně.

Ve čtvrti La Cartoucherie se tu myslelo i na sluch, respektive ticho a klid, které jsou ve městě tolik žádané. S ohledem na akustické požadavky a s touhou zachovat obnažené dřevo na stropě tu proto vznikly lité podlahy. Beton umožňuje podlahové vytápění, které je napojené na centrální tepelnou síť této ekologické čtvrti. Zároveň je podlahové vytápění velmi hospodárné a nabízí úsporu místa i větší komfort díky rozptýlení a prostupnosti tepla.

Dřevěné příčky v interiérech jsou navrženy tak, aby se kdykoli v budoucnu daly snadno předělat na průchody a umožňovaly skutečnou multifunkčnost vnitřních dispozic. Okolí všech budov pak propojuje zeleň navržená tak, aby posloužila jako místo setkávání. Je tu však i dostatek prostor pro nezbytné služby a obchody.

Autor projektu míří do Česka
Autorem čtvrti La Cartoucherie je rakouský architekt Helmut Dietrich, jeden ze zakladatelů Dietrich | Unter- trifaller Architekten. Jeho cílem bylo poukázat na výhody dřeva, které považuje díky jeho udržitelnosti a praktickému ekologickému využití za jeden z nejmodernějších staveb- ních materiálů současnosti.

Helmut Dietrich přijede na toto téma přednášet i do Prahy. Ve středu 19. dubna se kromě své prezentace zúčastní diskuse též s norským architektem Reiulfem Ramstadem v prostorách pražského CAMPu, kde se odehraje zahájení festivalu Salonu dřevostaveb.ÚDAJE O PROJEKTU LA CARTOUCHERIE TOULOUSE
Klient: Oppidea / Icade, Toulouse
Lokalita: Toulouse, Francie
Architektura: Dietrich | Untertrifaller, Seuil Architecture
Výstavba: 2017-2020
Plocha: 13 000 m²
Funkce: byty, obchody, hotel

Studio Dietrich | Untertrifaller Architekten vzniklo v roce 1994 v rakouském Bregenzu. Řadí se mezi typické před- stavitele slavné vorarlberské školy. Kancelář, v jejímž čele stojí Helmut Dietrich, Much Untertrifaller, Dominik Philipp a Patrick Stremler, dnes zaměstnává mezinárodní tým 70 architektů se sídlem v Rakousku (Bregenz a Vídeň), Švýcarsku (St. Gallen), Francii (Paříž) a Německu (Mnichov). Dietrich | Untertrifaller Architekten v posledních letech realizovali řadu projektů ve Francii, Německu a Švýcarsku a do budoucna hodlají svou mezinárodní působnost dále rozšiřovat.
0 komentářů
přidat komentář