V New Yorku se začal stavět mrakodrap od Herzog & de Meuron

Zdroj
Tisková zpráva Herzog & de Meuron
Vložil
Martin Rosa
16.09.2008 00:05
Basilejská kancelář Herzog & de Meuron získala od svého založení v roce 1978 světové renomé díky mnoha projektům domů, knihoven, škol, obchodů, muzeí, hotelů, továren či sportovních budov. Na prahu čtvrté dekády své existence se kancelář Herzog & de Meuron chystá na další typologický druh. V New Yorku se připravuje stavba jejich prvního mrakodrapu.
Mrakodrap 56 Leonard Street bude 57-podlažní rezidenční věž na nároží Church Street a Leonard Street v historickém okrsku Tribeca na dolním Manhattanu, kde se bude vypínat nad dlážděnými ulicemi v sousedství zástavby z 19. století. Věž bude obsahovat 145 bytů, každý z nich bude mít jinou dispozici a vlastní venkovní prostor a všechny budou vytvářet kaskádu složenou z individuálních domů propojujících vnitřní a vnější prostory, o které architekti hovoří jako o "hromadě rodinných domů v oblacích". Průniky povrchů, dramatické konzoly, hrany stropních desek, záplava balkonů, velké prosklené plochy a výhledy nejen na dolní Manhattan, ale i na Atlantský oceán. Tím vším nabourávají Herzog & de Meuron představu o mrakodrapech jako o hladkých, hermeticky obalených objektech a místo toho přichází se smělou alternativou a ikonu - americký mrakodrap - vrství z individuálně tvarovaných otevřených elegantních otevřených rezidencí, které jsou přizpůsobeny požadavkům konkrétních obyvatel.
U návrhu 56 Leonard Street také jinak nakládají se vztahem mezi soukromou věží a veřejným prostorem. Díky průnikům hmot a konzolám vytvářejí v parteru zdání pohybu a prostupnosti. Pod hlavním nárožím budovy se bude nacházet skulptura od mezinárodně uznávaného londýnského umělce Anishe Kapoora. Jeho masivní reflexní ocelový objekt, vypadající jako tajemný balón zdánlivě deformovaný tíhou na něm stojící budovy, bude integrován do stavby a bude navozovat pocit neoddělitelnosti kultury a města. Navazuje na Kapoorovy experimenty s fyzického a psychického prostoru, tedy na díla jako je "Cloud Gate" v chicagském Millennium parku a aktuální dočasná instalace "Sky Mirror" v Rockefellerově Centru. Bude to zároveň první trvalá veřejná práce tohoto umělce v New Yorku.
Byty v 56 Leonard Street budou mít plochu od 133 do 593 m² a budou obsahovat 2-5 ložnic. Na vrcholu věže bude 10 luxusních penthousů. Ceny rezidencí se budou pohybovat mezi 3,5 až 33 mil. USD.
Developery jsou Izak Senbahar a Simon Elias ze společnosti Alexico Group LLC, kteří stojí například za projekty The Mark (architekt Jacques Grange) nebo 165 Charles Street (arch. Richard Meier). Zodpovědnými architekty jsou Costas Kondylis & Partners z New Yorku a hlavním stavbyvedoucím Hunter Roberts. Prodej bytů a marketing má na starosti Corcoran Sunshine Marketing Group.
Dokončení stavby 56 Leonard Street je plánováno na podzim 2010.Při návrhu projektu 56 Leonard Street se architekti snažili ctít ducha tradičních mrakodrapů a zároveň pracovat s novými skulpturálními možnostmi a přijít s neotřelými nápady, které by byly pro obyvatele podobných věží přínosem. Inspirací jim byly prostorové kvality vzdušných amerických modernistických vil. Herzog& de Meuron místo obvyklého vytažení standardních stropních desek otáčení stropní desky kolem osy mrakodrapu a tím umožňují mnohem větší vnitřní variabilitu. Toto uspořádání jednotlivých pater vytváří nepravidelnou vlnu vykonzolovaných teras a umožňuje působivou hru světel a stínů.
Projekt 56 Leonard Street směrem vzhůru obsahuje pět hlavních zón: vstupní halu, "městské" rezidence, služby, věžní rezidence a střešní penthousy.
V parteru budovy se nachází přes dvě patra vysoká 150 m² vstupní hala se vstupem z Leonard Street. V lesknoucí se černou žulou zdobené hale bude recepce a dvě výtahové šachty s celkem sedmi výtahy. Nad ní se budou nacházet byty navržené s ohledem na své umístění v nižších podlažích a dvě patra určená pro společné prostory - například 22 m dlouhý bazén, terasa pro slunění, fitness centrum se studiem pro cvičení jógy, mokré a suché lázně, knihovna, projekční sál a konferenční místnost.
Osmé až čtyřicáté páté podlaží obsahuje byty. Součástí každého z nich je soukromá venkovní terasa přístupná 3,6 m vysokými skleněnými dveřmi, která má travertinový povrch a bezrámové skleněné zábradlí. Uspořádání balkónů a teras bylo navrženo tak, aby byly zajištěny nerušené výhledy do okolí a dosaženo optimálního osvětlení obytných místností. Exteriér tvoří pohledový beton, který je v interiéru vyvažován jemnou neutrální paletou smyslných materiálů. Mezi hlavní materiály, kterými je navozován pocit luxusu, patří rámy oken v barvě šampaňského, světlé masivní dřevo, travertin, mramor z Thassosu, lesklý kov, černá žula a vysoce lesklý černý lak.
V interiérech nese rukopis Herzoga & de Meurona i několik zařizovacích předmětů. Například krb z lesklé bílé smaltované oceli, dominující hlavnímu obytnému pokoji a odrážející a rozptylující světlo. Pro kuchyně navrhli Herzog & de Meuron speciální ostrovní kuchyňské linky s lesklým černě lakovaným tělem a deskou z broušené žuly. Jejich tvar se nápadně podobá tvarům grand-piana. Koupelny tvoří křivkové prostory s mozaikovými obklady, oválnou vanou, sprchou a dalšími zařizovacími předměty, a jsou propojeny se soukromými částmi bytů skleněnými stěnami.
Penthousy se nachází v devítipodlažní koruně domu. Osm penthousů zabírá celé plochy podlaží a dva mají rozlohu půl podlaží. Penthousy mají plochu od 339 do 593 m², největší venkovní terasa má 157 m². Budou přístupné soukromými výtahy. Za skleněnými stěnami vysokými 4,2 m se bude rýsovat panorama města a nebe. Na obzoru Manhattanu bude koruna vypadat jako fantastická geometrická hromada světélkujících skleněných objemů.
Herzog & de Meuron k projektu dodávají: "Při navrhování 56 Leonard Street jsme postupovali z vnitřku směrem ven, tedy od samotných bytů. Ale zároveň jsme brali ohled na okolní Tribecu, kde se nachází menší městské domy, staré tovární budovy a výškové stavby, ale i mnoho drobných nároží a dalších překvapivých věcí. Okolí je charakterizováno různorodostí měřítek a my jsme se snažili s ním navázat dialog. Návrh budovy je pro nás proces výzkumu, který nazýváme cesta."

> www.56leonardtribeca.com
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
PROSTITUTKY KAPITALISMU
de ardoise
16.09.08 09:19
k povrchu fasády
robert
18.09.08 10:59
zobrazit všechny komentáře

Související články