V Londýně se dnes bude dražit socha z vily Tugendhat

Vložil
ČTK
05.02.2007 13:15
Praha

Praha - V londýnském aukčním domě Sotheby's se dnes bude dražit vzácná socha z brněnské vily Tugendhat. Dílo německého umělce Wilhelma Lehmbrucka nazvané Torzo kráčející ženy z roku 1914 dali k prodeji potomci manželů Tugendhatových. Píší to Mladá fronta Dnes (MfD) a Právo. Rodina žádá také o brněnskou vilu, která je zapsaná na seznamu UNESCO.

    Podle MfD aukční dům odhaduje, že socha se prodá nejméně za 11 milionů korun. Právo píše, že katalog odhaduje cenu plastiky na 250.000 až 350.000 liber (10,5 až 15 milionů korun).
    "Ministerstvo kultury sochu nevyhlásilo kulturní památkou, proto jsem musel vydat vývozní povolení. Je to velká škoda," řekl podle MfD ředitel Moravské galerie Marek Pokorný. V depozitářích této galerie byla socha od roku 1960 uložena. Tugendhatovi ji získali na základě zákona o zmírnění některých křivd způsobených holokaustem koncem loňského roku.
    Potomci manželů Tugendhatových také žádají město Brno a ministerstvo kultury o navrácení celé vily Tugendhat, kterou židovská rodina opustila před válkou v roce 1938. Město nyní hledá způsob, je jim vilu vydat. Rozhodnout se má do 15. února.
    Primátora Romana Onderku (ČSSD) prodej sochy překvapil. "Vyvolává to pochybnost, jak vážně to Tugendhatovi s uvedením vily do původního stavu myslí," řekl primátor MfD.
    Jedna z dcer původních majitelů Daniela Hammer Tugendhatová deníku řekla, že rodina sochu zapsala do aukce ještě předtím, než požádala o vydání vily. Z dražby ji ovšem stáhnout nehodlá. Nepotvrdila ani, zda chce peníze využít na opravu stavby. "Zatím ani nevíme, jestli nám připadne," uvedla v MfD.
    Vila je od roku 2001 zapsána jako jediná česká stavba moderní architektury na seznam UNESCO. Stavbu v rezidenční čtvrti Černá Pole navrhl v  roce 1928 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe - právě on vybral pro interiér vily sochu Torzo kráčející ženy, která se dnes má dražit v Londýně, píší MfD a Právo.
    Podle odborníků je vila unikátní prostorovou koncepcí, výběrem materiálu i zařízením. Její majitelé, manželé Gréta a Fritz Tugendhatovi, pocházeli z rodin významných textilních podnikatelů. Dům užívali do roku 1938, kdy rodina před nacisty emigrovala do Švýcarska a pak do Venezuely. Po obsazení Československa nacisty vilu zabavilo v roce 1940 gestapo. V roce 1945 ji jako majetek nacistů zabavil tehdejší československý stát.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Už to začíná
Jan Kratochvíl
05.02.07 01:41
klika pro majitele
robert
05.02.07 02:07
nemam strach
ljucca
05.02.07 02:49
zobrazit všechny komentáře

Související články