V Janově se zřítila část dálničního mostu, zatím 35 mrtvých

Vložil
ČTK
14.08.2018 19:05

Janov - Na frekventované dálnici A10 v italském Janově se dnes před polednem zřítil asi stometrový úsek mostu. Z výšky 45 metrů tak spadlo na 35 osobních aut a několik kamionů, včetně českého, jehož řidič přežil a podle českého ministerstva zahraničí není v ohrožení života. Při neštěstí zemřelo podle italské tiskové agentury ANSA nejméně 35 lidí a 13 osob bylo zraněno. Bilance nemusí být konečná; na místě stále pracuje na 200 hasičů, jimž práci zpočátku komplikoval silný déšť.

Kraj Ligurie, jehož je Janov hlavním městem, s odvoláním na hasiče na svém twitteru uvedl, že obětí je 35. Civilní obrana předtím uvedla, že v době zřícení bylo na daném úseku Morandiho mostu 35 osobních aut a tři kamiony. Jeden z nich byl i kamion pražské dopravní společnosti SPED-IT, jejíž jednatel Václav Zázvůrek ČTK řekl, že řidič kamionu žije a komunikuje. České ministerstvo zahraničí zatím nemá zprávy o dalších českých zraněných či obětech.

Příčina zřícení mostu není známa. V době neštěstí silně pršelo, takže někteří lidé tvrdí, že k neštěstí přispělo podmáčení půdy. V italských médiích se ale objevují také zprávy, že most ze 60. let minulého století byl často opravován a experti upozorňovali na nedostatečnost těchto oprav. Také guvernér Ligurie Giovanni Toti dnes uvedl, že údržba mostu se ukázala jako nedostatečná.

Za údržbu stavby je podle italského ministra dopravy Danila Toninelliho zodpovědná firma Autostrade, která objekt provozuje. Podle agentury ANSA byl most dlouhodobě přetížen příliš velkým provozem; vede po něm dálnice A10, která je hlavní trasou ze severovýchodu i z jihu Itálie na turisty oblíbené ligurské pobřeží. Na A10 pak navazuje spojnice na francouzskou riviéru.

Nejdelší část Morandiho mostu spadla do řeky pod mostem, některé velké bloky ale dopadly i na dvě průmyslové haly, v nichž podle civilní obrany zřejmě v tom okamžiku nebyli lidé. Obytné domy v okolí mostu byly následně preventivně evakuovány, protože podle hasičů hrozí zřícení dalších částí mostu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články