V Dubaji otevřou nový hotel od Zahy Hadid

Vložil
ČTK
02.03.2020 07:25
Zaha M. Hadid
Zaha Hadid Architects


Dubaj - V Dubaji se dnes klientům otevřou dveře nového luxusního hotelu The Opus. Patří do hotelového řetězce Meliá Hotels International a postaven byl podle návrhu architektky Zahy Hadidové. Tato Britka iráckého původu zemřela před čtyřmi lety a její ateliér navrhl také revitalizaci v okolí pražského Masarykova nádraží.


Královna křivek, jak se Hadidové v oboru říká, navrhla dubajský hotel jako dvě věže o výšce 70 metrů, propojené čtyřpatrovým atriem v přízemí a asymetricku třípatrovou lávkou na vrcholu. Je v něm přes 90 hotelových pokojů a 60 bytů. Z čelného pohledu stavba vypadá jako krychle s dutinou uvnitř a poskytuje výhled i lidem z vnitřních, centrálních prostor budovy.

Mnoho staveb navržených Hadidovou se vyznačuje ladnými oblými tvary. Patří k nim například londýnské olympijské středisko vodních sportů nebo centrum Hejdara Alijeva v Ázerbájdžánu, uvedl server stanice CNN.

Mahdí Amjad, který řídí firmu Omniyat, jež hotel v Dubaji postavila, řekl, že Opus svým tvarem odpovídá kvalitě Hadidové ateliéru. Je výrazem "sochařského citu a rovnováhy mezi hmotou a volným prostorem, mezi průhledy a temnotou, interiérem a vnějškem," řekl Amjad. Hadidová také dohlížela na návrhy vnitřního vybavení. "Vždy čekáte, že vás návrhy ateliéru Hadidové překvapí, ale Opus všechna očekávání překonává," řekl zástupce ředitele hotelů Meliá Gabriel Escarrer.

The Opus se dostává v Dubaji do konkurence četných známých staveb, jako je věž Burdž al-Arab, jedna z nejvyšších staveb světa vybudovaná na umělém ostrově. Navíc stojí v blízkosti další ikonické stavby Burdž Chalífa, nejvyšší na světě. V Dubaji je také jediným dokončeným projektem podle návrhu Hadidové. Její další dva návrhy, mezi nimiž je i dubajská opera, se nerealizovaly.
0 komentářů
přidat komentář