Thajsko zahájilo provoz nového letiště v Bangkoku

Vložil
ČTK
28.09.2006 14:25
Chlumec nad Cidlinou

Bangkok - Thajsko, kde se minulý týden odehrál vojenský převrat, dnes oficiálně zahájilo provoz nového mezinárodního letiště Suvarnabhumi v Bangkoku. Terminál se má stát nejvytíženějším v jihovýchodní Asii. První den provozu provázelo několik drobných technických problémů, které způsobily ztrátu zavazadel a zpoždění letů, avšak na cestující udělalo většinou moderní letiště pozitivní dojem.

Lety na staré letiště Don Muang byly zastaveny ve středu po půlnoci místního času, celý přesun na nové letiště však zabral ještě několik hodin. Objevilo se několik menších problémů u odbavovacích přepážek a při přepravě zavazadel, což vedlo ke zpoždění některých letů.
"Na první den je to celkem dobré. Mysleli jsme si, že zde bude větší zmatek," řekl agentuře AP cestující z Austrálie Stephen Gordon. Dodal, že celkově na něj moderní a vzdušný design budovy udělal velký dojem.
Projekt výstavby letiště se objevil již v roce 1960, základní kámen byl však položen až v lednu 2002. Zpoždění způsobily vojenské převraty a asijská finanční krize v roce 1997. Pět let trvalo také vysušení bažiny, která byla na místě, kde nyní letiště stojí. Projekt v hodnotě téměř čtyř miliard dolarů doprovázelo i několik korupčních skandálů.
Letiště Suvarnabhumi, v překladu zlatá země, je schopné ročně odbavit 45 milionů cestujících. Staré letiště Don Muang, které patřilo k nejvytíženějším v jihovýchodní Asii, odbavilo 38 milionů cestujících.
Dlouhodobý plán expanze zahrnuje i terminál pro nízkonákladové letecké společnosti a dvě další příletové a odletové dráhy, které by zvýšily kapacitu letiště na 100 milionů cestujících ročně, a učinily z něj tak největší letiště v Asii. Za hodinu bude letiště schopné odbavit až 76 letů a může zde přistávat i nové velké letadlo Airbus A380.
Letiště se nachází 25 kilometrů od středu Bangkoku na ploše 3200 hektarů. Průměrná doba přepravy do centra je 35 až 40 minut, ve výstavbě je rychlostní železniční trať.
Letiště má i několik svých nej-. Kontrolní řídící věž je svojí výškou 132 metrů nejvyšší na světě a za jasného dne jsou odtud vidět budovy v centru Bangkoku. Největší na světě je i sama budova terminálu o ploše 563.000 metrů čtverečních, napsaly agentury AP a Reuters.
0 komentářů
přidat komentář