Royal Gold Medal 2021 získal David Adjaye

Zdroj
Adjaye Associates
Vložil
Petr Šmídek
03.10.2020 08:40
Velká Británie

Londýn

David Adjaye
Adjaye Associates

Královský institut britských architektů (RIBA) uděluje Zlatou medaili jako uznání za celoživotní dílo již od roku 1848 osobám nebo skupině lidí, kteří měli přímo nebo nepřímo výrazný vliv na rozvoj architektury. Udělení ceny osobně schvaluje Její Veličenstvo královna Alžběta II. V loňském roce tuto cenu získala legenda britské hi-tech scény Sir Nicholas Grimshaw, letošními držitelkami Zlaté medaile RIBA se stala dvojice irských architektek Yvonne Farrell a Shelley McNamara a pro příští rok byl laureátem ceny jmenován Sir David Adjaye, který si cenu zasloužil za pětadvacetileté působení na mezinárodní architektonické scéně, kdy se snažil uplatňovat vlivy současného afrického umění a hudby na výslednou podobu svých projektů.
Adjaye se narodil ghanským rodičům v Tanzanii a vyrůstal v Saudské Arábii, Egyptě a Velké Británii. Od počátku své kariéry snoubil praxi s výukou na architektonických školách ve Velké Británii a USA včetně profesorských pobytů na univerzitách Harvard, Michigan, Pennsylvania a Princeton. Již jako student Adjaye získal v roce 1993 Bronzovou medaili RIBA, 2007 získal Řád britského impéria a v roce 2017 byl povýšen do šlechtického stavu. V současnosti provozuje architektonickou kancelář Adjaye Associates v Londýně s pobočkami v New Yorku a ghanské Akkře. Z více než padesátky dokončených staveb si největší pozornost vysloužilo Muzeum afrického umění ve Washingtonu. Aktuálně chystá projekty po celém světě: umělecké muzeum Princetonské univerzity, Mezinárodní finanční centrum v Dakaru, George Street Sydney Plaza v Sydney, královské muzeum v nigerijském Benin City nebo Dům jednoty pro tři náboženství v Abú Zabí.
O laureátovi Zlaté medaile RIBA 2021 rozhodovala komise ve složení: prezident RIBA Alan Jones, trojice architektek Lesley Lokko, Dorte Mandrup a Shelley McNamara a stavební inženýr Hanif Kara. RIBA zároveň oznámila, že s ohledem na současnou situaci odkládají udělování Stirlingovy a dalších cen na příští rok, neboť kvůli koroně nelze stavby posuzovat osobně na místě.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články