Před 440 lety zemřel průkopník dějin umění Giorgio Vasari

Vložil
ČTK
26.06.2014 18:00
Itálie

Florencie

Florencie - Jedním z průkopníků kunsthistorie byl italský malíř, architekt a historik umění Giorgio Vasari, který zemřel 27. června 1574 ve Florencii ve věku 62 let. Proslul jako autor životopisů italských umělců od rané renesance až po manýrismus, ale zavedl například též pojem "gotika" a byl také prvním, kdo vyslovil domněnku, že slavná da Vinciho Mona Lisa je zpodobněním Lisy Gherardiniové, manželky florentského obchodníka s hedvábím Franceska del Gioconda.

    Architektonicky byl rodák z toskánského Arezza (30. července 1511) Vasari činný hlavně ve Florencii, kde stojí jeho hlavní dílo - palác Uffizi s jednou z největších sbírek italského a evropského malířství. Podílel se rovněž na zastřešení známého mostu Ponte Vecchio a je i autorem freskové výzdoby v interiérech florentské radnice Palazzo Vecchio a fresek ve Vatikánu. Jeho stavby stojí též v Pise a Arezzu.
    Jeho nejslavnější kunsthistorické dílo Životy nejvýznačnějších malířů, sochařů a architektů vyšlo poprvé v roce 1550 a i po staletích zůstává důležitým pramenem k poznání umělecké tvorby renesance, ale i svébytným a čtivým literárním kusem. Právě díky němu je dnes známa řada informací o osobním životě Michelangela, Leonarda da Vinci, Raffaela, Tiziana, Sandra Botticelliho či Donatella.
0 komentářů
přidat komentář