Před 130 lety se narodil německý architekt Walter Gropius

Vložil
ČTK
19.05.2013 23:50
Německo

Berlín

Walter Gropius

Berlín - Světoznámý německý architekt, urbanista a teoretik architektury Walter Gropius se narodil před 130 lety, 18. května 1883 v Berlíně. Jeden z nejvýznamnějších novátorů v architektuře 20. století a přední představitel funkcionalismu žil od druhé poloviny 30. let v USA, kde v červenci 1969 zemřel.
    Základními principy jeho staveb byla věcnost a funkčnost, dodržování stroze geometrických tvarů a odmítání jakéhokoliv ornamentálního členění stavby. V roce 1919 inicioval založení umělecko-průmyslové školy Bauhaus a stanul v jejím čele jako její první ředitel. Bauhaus usiloval o sdružování výtvarného umění a uměleckých řemesel pod vedením architektury a záhy se stal centrem výtvarné avantgardy meziválečné Evropy. V roce 1928 se Gropius kvůli únavě a kvůli neustálým útokům na svou osobu jeho vedení vzdal, ze školy odešel a působil jako samostatný architekt.
    Po nástupu nacistů k moci emigroval v roce 1934 do Anglie a o tři roky později přijal profesuru na americké Harvardově univerzitě. Tam modernizoval a reorganizoval tradiční výuku a rovněž se zasloužil o šíření funkcionalismu do konzervativních Spojených států. K nejvýznamnějším dílům tohoto renomovaného architekta patří například budova Bauhausu v Desavě, Fagusova továrna v Alfeldu u Hannoveru, sídliště Törten u Desavy, škola v Impingtonu nebo budova PanAm v New Yorku. Jeho rozsáhlá umělecká tvorba zahrnuje též návrhy užitných předmětů - židlí, lamp, textilií a keramiky.

Walter Gropius House, Lincoln, Massachusetts (1938)
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
borec
robert
21.05.13 09:46
zobrazit všechny komentáře