Poválečná obnova Ukrajiny je náš zájem i morální povinnost, řekla šéfka EK

Vložil
ČTK
09.06.2022 19:55
Itálie

Řím

Řím – Poválečná obnova Ukrajiny je v našem zájmu a je to i naše morální povinnost. Při zahájení festivalu zaměřeném na inovativní stavitelství a udržitelnou architekturu to dnes v Římě řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podle předsedkyně komise ale musí Evropa hledět na to, aby i v krizových podmínkách při investicích do rekonstrukce Ukrajiny dbala také na eko- logické aspekty.


Festival New European Bauhaus (Nový evropský Bauhaus) odkazuje na významnou umělecko-průmyslovou školu Bauhaus, která začátkem 20. století znamenala převrat pro moderní architekturu, umění a design.

Von der Leyenová řekla, že akce je i příležitostí pro Ukrajinu, která se bude dlouho vzpamatovávat z válečných škod napáchaných ruskou armádou. Na programu dnes byla například debata, do níž se zapojil starosta zničeného Mariupolu a ukrajinští architekti. "Obnovíme Ukrajinu. Není to jen v našem zájmu. Jde i o morální povinnost... A když už se do toho pustíme, pak bychom to měli udělat správně," řekla šéfka unijní exekutivy v muzeu moderního umění Maxxi.

Na pódiu vedle předsedkyně komise seděl například čerstvý držitel architektonické Pritzkerovy ceny Diébédo Francis Kéré, který u svých staveb často používá udržitelné způsoby stavění a přírodní materiály. Porota jej ocenila za tvorbu, která se vyznačuje skromností, odvahou, adaptací na přírodní podmínky i ekologickými inovacemi.
0 komentářů
přidat komentář