Parrish Art Museum na Long Island od Herzog & de Meuron

Zdroj
Herzog & de Meuron
Vložil
Petr Šmídek
21.01.2013 17:35
Jacques Herzog
Pierre de Meuron
Herzog & de Meuron

foto: Jeff Cully
Švýcarští architekti Jaques Herzog a Pierre de Meuron dokončili po šesti letech ve Water Mill na Long Islandu budovu Parrish Art Museum, kterou tvoří dva podélné objekty s výrazně přesazenou sedlovou střechou. Původní architektonický záměr byl přitom zcela opačný: autoři si namísto dnešní lineární hmoty představovali řadu drobných objektů rozesetých po poli, čímž mělo muzeum připomínat chaoticky rostlou vesnickou zástavbu a odkazovat na zdejší uměleckou komunitu. Parrish Art Museum představuje dlouholetou instituci sloužící zdejším umělcům na východním konci Long Islandu. Nové muzeum dokončené 10. listopadu 2012 pomohlo ztrojnásobit celkovou výstavní plochu (téměř 3200m²).
Jednoduchá forma vychází z osvědčeného tvaru uměleckého ateliéru se světlíkem obráceným na sever. Obě paralelní křídla obklopují centrální uzel a na koncích odhalují obří kryté verandy. Jádro celého projektu tvoří deset galerijních místností, které jsou vsazeny do pravidelného rastru. Výstavní místnosti mají odhalenou střešní konstrukci, kudy ze severu dovnitř dopadá rozptýlené denní osvětlení. Na východním konci se nachází provozní část se sklady, pracovnami a zásobováním. Západní straně je určena reprezentativní funkce jako vstupní lobby, obchod se suvenýry, kavárna a vzdělávací místnosti.
Kostru celého domu tvoří jednoduché za sebou řazené rámy. Při výběru materiálu architekti vycházeli z místních dostupných zdrojů. Obří měřítko získává lidské rozměry díky průběžné lavici vybízející k posezení a pozorování okolní krajiny. Diagonální umístění muzea na pozemek vychází ze severní orientace světlíků, čímž se pro přicházející návštěvníky zároveň otevírá „dramatická proměna perspektivy celé stavby.“

Více informací >

“We are filled with excitement at what is certain to be a life-changing experience. With the opportunity to permanently showcase our remarkable collection, along with our innovative temporary exhibitions, special projects, programs, and educational outreach, the Parrish will be the East End’s vital center for cultural engagement, a catalyst for creativity, a place you will want to visit over and over again.”
Terrie Sultan, ředitelka Parrish Art Museum
0 komentářů
přidat komentář

Související články