Papež chce obnovit těsné vztahy církve s umělci

Vložil
ČTK
22.11.2009 11:40
Beroun

Vatikán - Papež Benedikt XVI. chce navázat těsnější vztahy s  představiteli světa umění: v rámci tohoto úsilí dnes v Sixtinské kapli, která je symbolem zlatého věku vztahů mezi uměleckou elitou a papežem, přijal více než 250 umělců.
    "Skrze vaše umění jste vy sami hlasateli a svědky naděje pro lidstvo," řekl Benedikt. Zároveň ale umělce vyzval, aby se chránili před "svůdnou, avšak pokryteckou" krásou, která vede k "nemravnosti, hříchu nebo laciným provokacím".
    Mezi papežovými hosty v Sixtinské kapli byly mnohé známé osobnosti italského kulturního života, mimo jiné Oscarem ověnčený režisér Giuseppe Tornatore, zpěvák Andrea Bocelli či baletka Carla Fracciová.
    Benedikt připomněl slavnou historii Sixtinské kaple, kde se shromažďují kardinálové, aby zvolili papeže. "I já sám jsem zde zažil neobyčejný okamžik mého zvolení nástupcem apoštola Petra," uvedl papež.
    "Nechť tyto fresky k nám hovoří i dnes," řekl s poukazem na mistrovské Michelangelovo dílo Poslední soud.
    Papež zdůraznil, že církev má velmi těsný vztah k umění, ten však musí být neustále posilován a podporován.
    "Když se víra setkává s  uměním, vzniká hluboký soulad, protože víra i umění mohou a chtějí vypovídat o  Bohu, zviditelnit neviditelného," řekl Benedikt ve středu na generální audienci.
    Předseda Papežské rady pro kulturu Gianfranco Ravasi označil dnešní setkání za výraz snahy o dialog mezi církví a světem umění, který se bude v  dalších etapách rozvíjet.
    Nejde o dialog v pravém slova smyslu, ale o  významný signál směrem ke světu umění, uvedl expert na Vatikán Marco Politi. K  tomu, že dvě třetiny pozvaných tvořili Italové, Politi řekl, že papež bude postupně zvát další soudobé umělce, kteří se inspirují náboženstvím.
    Vatikán chce mít rovněž vlastní pavilon na bienále soudobého umění v  Benátkách v roce 2011. Umělci, kteří ještě nebyli vybráni, ale kteří by měli pocházet ze všech kontinentů, by měli pracovat na téma Geneze.
    Dnešní setkání přichází 45 let po podobné iniciativě Pavla VI. a deset let po dopise Jana Pavla II. umělcům, v němž papež zdůraznil, jak církev potřebuje umění. Vztahy mezi Vatikánem a světem umění, které dosáhly vrcholu v období renesance a baroka, upadly zvláště na počátku 19. století.

0 komentářů
přidat komentář