Oscar Niemeyer dostal ke 103. narozeninám muzeum

Rio de Janeiro - Slavný brazilský architekt Oscar Niemeyer včera, v den svých 103. narozenin, v brazilském městě Niteroi nedaleko města Rio de Janeiro slavnostně otevřel muzeum, které mapuje jeho sedmdesátiletou kariéru, napsala agentura AP.

    "Přišli moji přátelé, všechno je to moc příjemné. Je to ocenění mé práce," prohlásil podle serveru bielertagblatt.ch Niemeyer, který se akce účastnil na kolečkovém křesle.
    Budovu muzea navrhl sám oslavenec. Stavba je šnekovitého tvaru a projektována na vodní ploše o rozloze 1500 čtverečních metrů. Expozice obsahuje sochy, modely a projekty upomínající na Niemeyerovu práci, která se stala v oblasti architektury již legendou.
    Niemeyer má na kontě více než 600 modernistických projektů na celém světě.
    Patří k nim například slavný sambodrom v Riu nebo budova OSN v New Yorku. Jeho stavby se vyznačují ladnými křivkami, které sám autor pojímal jako "poctu tělu brazilské ženy".
    Niemeyer i přes svůj vysoký věk stále pracuje. Během života získal řadu cen a ocenění, v roce 1988 dokonce Pritzkerovu cenu, která bývá nazývána "Nobelem architektury". Založili ji v roce 1979 americký podnikatel Jay Pritzker a jeho žena Cindy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články