OMA přestaví historický palác v Benátkách

Benátky - Po pěti letech vzájemného přetahování dala radnice severoitalských Benátek svolení k přestavbě rozlehlého historického paláce v centru města na obchodní dům módní značky Benetton. Projekt měl dlouho zaryté odpůrce, architekti ale nakonec své představy přizpůsobili památkářům a získali stavební povolení. Rekonstrukci památky navrhlo světoznámé nizozemské studio OMA.

    Benetton koupil palác Fondaco dei Tedeschi poblíž mostu Rialto před pěti lety a zaplatil za něj asi 55 milionů eur (zhruba 1,4 miliardy Kč). Jeho rekonstrukci navrhl tým pod vedením architekta Ippolita Pestelliniho Laparelliho, který pracuje pro ateliér OMA Rema Koolhaase.
    Pro památkáře byl projekt dlouho nepřijatelný, nakonec ale s investorem dohodli potřebné změny. Z proskleného atria tak zmizí eskalátory a zcela jinak bude vypadat střešní terasa, kvůli níž už se nebude muset zasahovat do konstrukce střechy.
    Palác má v budoucnu fungovat jako obchodní dům, ale také jako kulturní centrum. Bude se využívat například během místního filmového festivalu nebo během přehlídky benátské bienále.
    "Tohle jsou Benátky. Někteří architekti, jako třeba Le Corbusier nebo Frank Lloyd Wright, tady ani přes značnou snahu nikdy nic nepostavili," citoval Laparelliho britský architektonický server bdonline.co.uk.
0 komentářů
přidat komentář