Nizozemského tvůrce obří kachničky netěší čínské kopie

Vložil
ČTK
03.06.2013 20:35
Peking/Amsterdam - Čínští padělatelé a napodobovatelé jsou známí tím, že neustále posouvají hranice, ať už jde o falešné "značkové" kabelky nebo falešná vejce. Ovšem od chvíle, kdy se v hongkongském přístavu objevila typická žlutá nafukovací kachnička nizozemského umělce Florentijna Hofmana a okouzlila miliony návštěvníků, mají plné ruce práce. Díky nim nyní napodobeniny žlutých kachniček zaplavily města po celé Číně, napsal zpravodajský server CNN.

    Svou kachničkou se tak pyšní například město Tung-kuan, kde dostala nádech kresleného filmu včetně modré mašle a dlouhých řas nad kulatýma očima, anebo Si-an, kde kachnička sedí dost opuštěně mezi kovovou strážní branou. A v pátek k nim přibylo i město Wu-chan ve střední Číně, jehož obyvatelé byli z návštěvy nafukovací kachničky obzvláště nadšeni.
    "Kachna je konečně tu! Válím se smíchy, jen když vidím ty obrázky," napsal jeden z uživatelů čínského internetového serveru Weibo. Další potěšilo, že nemusí cestovat až do Hongkongu, aby se podívali na kachničku, která sem připlula v květnu a stala se lákadlem pro nadšené turisty.
    Jiným ale začalo vrtat hlavou, jak je možné, že mají kachničku ve Wu-chanu, když v Hongkongu měla zůstat do 9. června a její tvůrce Hofman navíc oznámil, že další zastávkou budou Spojené státy.
    "Tyhle šan-čaj kachny jsou směšné," poznamenal jeden z uživatelů na Weibo. Šan-čaj je čínský slangový termín pro napodobeniny, jakkoli nemusí mít vždy pejorativní význam.
    Florentijn Hofman CNN telefonicky potvrdil, že kachnička ve Wu-chanu z jeho dílny nepochází. "Zvěsti, že je moje, jsou falešné," prohlásil. "Pokud budou lidi chtít tu opravdovou, musejí přijít za mnou," dodal o svém výtvoru, který už proputoval řadou měst od Sydney po São Paulo.
    A jakkoli napodobování může být nejzazší formou obdivu, Hofmana prý náhlá inflace čínských obřích kachniček nijak netěší. "Vždycky jsem svou gumovou kachničku označoval za žlutý katalyzátor," řekl. "A právě teď tenhle katalyzátor ukázal, že Číně se nedá věřit, a to je ohromný problém."
    "Kdybych byl Číňan, vzbouřil bych se. Opravdu bych se vzbouřil," dodal. "Tenhle druh chování zabíjí společnost."

0 komentářů
přidat komentář

Související články