Mezinárodní trestní soud v Haagu bude mít nové sídlo

Vložil
ČTK
08.03.2010 21:05
Rakousko

Haag

Haag - Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu dnes představil model svého nového sídla, které bude stát na okraji písčitých dun lemujících město. Soudní komplex bude podle agentury AP tvořit šest budov a jejich stavba přijde na 92 milionů dolarů (1,7 mliardy korun).
    Dánský architekt Bjarne Hammer přestavil model, který tvoří pět obdélníkových budov a jeden průhledný transparentní blok, v němž budou tři nebo čtyři soudní síně. Komplex bude v přízemí propojen průchody přístupnými i veřejnosti se zahradami a zrcadlovým bazénem.
    Hammer označil nákres za "abstraktní neformální konstrukci v krajině", jejíž otevřené prostory poskytnou pohled na duny za soudním dvorem. V centrálním parku budou vysázeny rostliny a stromy ze všech 110 členských zemí.
    První stálý válečný tribunál nyní sídlí v budově patřící nizozemským telekomunikacím a je v průmyslové části na východním okraji Haagu. Nové sídlo soudu bude postaveno na pozemku, kde dříve stála vojenská kasárna a hotovo by mělo být do konce roku 2015.
    Na výstavbu soudního komplexu budou muset přispět členské státy, ale zatím nebylo oznámeno kolik. Soud není součástí OSN.
    V konkurzu na nové sídlo soudu vyhrála dánská architektonická společnost Schmidt Hammaer Lassen v soutěži s architekty ze 171 zemí.
    Soud byl ustaven v roce 2002 a má soudit válečné zločiny, které nechtějí nebo nemohou soudit orgány jednotlivých zemí.
    Zatím zahájil vyšetřování válečných zločinů v Ugandě, Kongu, Středoafrické republice a súdánském regionu Dárfúr.
    Ve vazbě soudu jsou čtyři podezřelí, se třemi z nich byl již zahájen proces. Mezi osmi podezřelými, kteří jsou ale stále na útěku, je súdánský prezident Umar Bašír, na nějž ICC vydal loni v březnu zatykač za údajné válečné zločiny spáchané v Dárfúru. Patří k nim i předáci ugandské Armády božího odporu (LRA), která od roku 1986 vede proti vládě prezidenta Yoweriho Museveniho partyzánskou válku. Je proslulá masakry civilistů, mrzačením obětí a únosy tisíců dětí, z nichž se stávají noví bojovníci či sluhové a sexuální otroci rebelů.
0 komentářů
přidat komentář