Libeskindův projekt v centru Varšavy může pokračovat

Vložil
ČTK
08.10.2010 20:35
Polsko

Varšava

Daniel Libeskind

Varšava - Klíčový projekt developerské firmy Orco v  Polsku, stavba 192 metrů vysokého obytného mrakodrapu v centru Varšavy, může pokračovat. Vojvoda regionu Mazovsko, kam polské hlavní město spadá, dnes potvrdil platnost stavebního povolení pro mrakodrap.
    Developer uvedl, že se na stavbu chce vrátit během osmi až 12 týdnů. Bude se snažit o to, aby byl mrakodrap hotový do mistrovství Evropy ve fotbale, které se kromě dalších měst také ve Varšavě bude konat od června 2012.
    Orco získalo stavební povolení na mrakodrap Žagel, který navrhl světoznámý architekt Daniel Liebeskind, předloni v květnu. Poté, co postavil 17 z 54 pater budovy položené v blízkosti proslulého Paláce vědy a kultury, byla ale platnost povolení pozastavena. Několik majitelů okolních bytů se totiž proti stavbě ohradilo s tím, že dům jim ubere světla a sníží hodnotu jejich bytů. Stavbu ale podle polských médií zastavily i finanční problémy Orka, dále pak nemohla pokračovat kvůli různým úředním a soudním průtahům.
    Mrakodrap Žagel byl koncem roku 2007 oceněn hodnotou 71,8 milionu eur (1,76 miliardy korun).
    Orco je veřejnou společností obchodovanou na burze v Praze, Paříži, v Budapešti a ve Varšavě. Spravuje majetek v hodnotě více než 1,3 miliardy eur. V prvním pololetí se developerská společnost díky přehodnocení dluhopisů přehoupla do zisku 238 milionů eur proti loňské ztrátě 199 milionů eur. Tržby stouply o 23 procent na 163 milionů eur. Firma se potýká s vysokým zadlužením; celkové závazky podniku dosahovaly na konci loňského roku 1,97 miliardy eur, tedy asi 49 miliard Kč.
0 komentářů
přidat komentář

Související články