K úmrtí Dietmara Steinera

Vložil
Petr Šmídek
21.05.2020 16:10
Rakousko

Vídeň

Dietmar Steiner

Po odchodu Waltera Zschokkeho a Friedricha Achleitnera se musí rakouská architektonická obec smířit se ztrátou dalšího významného publicisty, který po celý život přispíval ke zviditelnění rakouské architektury ve světě. Největší stopu Dietmar Steiner zanechal na pozici ředitele AzW (Vídeňského architektonického centra), kterou zastával téměř čtvrtstoletí. Pro Steinera byla architektura celoživotní vášní. Ačkoli ji vystudoval u profesora Gustava Peichla na vídeňské Akademii výtvarných umění, tak se více než vlastní tvorbě věnoval propagaci práce svých kolegů. Byl dlouholetým spolupracovníkem Friedricha Achleitnera, kde pracoval v archivu moderní rakouské architektury 20. století, ale pro odbornou veřejnost zůstane navždy zapsán jako zakladatel vídeňského AzW.

Steiner zásluhy vzniku AzW připisoval euforické atmosféře na počátku 90. let minulého století, kdy byla vídeňská politická scéna architektuře nesmírně nakloněná. K pozdějším politikům už byl Steiner kritičtější a přičítal jim, že život v metropolích stále více pozbývá na důstojnosti. Nenechal se ukolébat žebříčkem Economist Intelligence Unit (EIU), který opakovaně uděluje Vídni titul Nejlepší město pro život, a připomínal současným politikům, že se zbavili vlastní zodpovědnosti za kvalitní architekturu. Steinerovy glosy často vzbuzovaly bouřlivou debatu, nezůstaly přehlédnuty a napomáhaly zviditelnit architektonické otázky.

Kromě ředitelské funkce v AzW byl Steiner také byl redaktorem architektonického časopisu Domus (1995-99), členem poradního výboru Ceny Miese van der Rohe (1997-2014), prezidentem Světové konfederace architektonických muzeí (2006-14) a předsedou poradního sboru pro kvalitu sociálního bydlení ve Vídni (2009-14). Z pozice ředitele AzW odešel na konci roku 2016, kdy ho vystřídala Angelika Fitz. Dietmar Steiner zemřel v pátek 15. května 2020 na komplikace po operaci srdce.

Angelika Fitz, která před třemi lety převzala po Steinerovi ředitelské křeslo AzW, se ke smutné události vyjádřila následujícími slovy: „Dietmar Steiner dal AzW na počátku jedinečnou DNA, kterou nám dnes mnoho muzeí závidí: výlučné postavení uprostřed společenských debat. Seismograficky předvídal řadu současných problémů od změny klimatu až po budování vzájemné solidarity. Architektura a my všichni, kdo v níž žijeme, ztratila svého velkého spojence.“

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články