K dokončení nového berlínského letiště je potřeba 1,1 mld. €

Vložil
ČTK
12.04.2014 18:25
Německo

Berlín

Berlín - Nové berlínské letiště Willyho Brandta potřebuje do konce roku získat dodatečných 1,1 miliardy eur (30,2 miliardy korun), jinak se jeho stavba zastaví. Uvedla to dnes televize ARD s odvoláním na zdroje z dozorčí rady společnosti, která letiště buduje. Termín otevření moderního letiště, které podle původních plánů už mělo být dva a půl roku v provozu, zatím stále není znám.
    Stavbu letiště financují německý stát a spolkové země Braniborsko a Berlín, které dosud poskytly na projekt 4,6 miliardy eur (126 miliard korun). Tyto prostředky ale stavitelé letiště do konce roku vyčerpají. Stavba přitom nebude letos dokončena, kromě příprav vlastního letiště ještě není dotaženo do konce ani vybudování podzemního nádraží, které by vzdušný přístav spojilo s německou metropolí a napojilo na hlavní železniční tahy.
    Moderní letiště na jižním okraji Berlína mělo být v provozu už od podzimu 2011. Od té doby musel být termín jeho otevření kvůli problémům s protipožárním zabezpečením a dalším stavebním nedostatkům už čtyřikrát odložen a v současnosti není žádné pevné datum pro otevření letiště stanoveno. To komplikuje plány leteckých společností, které jsou nuceny dál využívat kapacitně už nevyhovující stará berlínská letiště Tegel a Schönefeld, která má rozestavěné letiště Willyho Brandta nahradit.
    Náklady na jeho výstavbu se přitom už nyní téměř zdvojnásobily z původně plánovaných asi 2,5 miliardy eur (68,6 miliard korun) a každým měsícem posouvání dokončení stavby se navyšují o další desítky milionů eur.
    Letiště Willyho Brandta se má stát třetím největším v Německu po Frankfurtu nad Mohanem a Mnichovu. Zpočátku chce ročně odbavit nejméně 27 milionů pasažérů, jeho kapacita má ale postupně narůst až na 45 milionů cestujících za rok.
0 komentářů
přidat komentář

Související články