Instalace na budově Opery v Sydney bojuje proti změnám klimatu

Vložil
ČTK
28.05.2009 11:25
Austrálie

Sydney

Sydney - Brian Eno se již proslavil jako hudebník, producent i  výtvarný umělec. Teď doufá, že jeho poslední dílo - umělecká instalace na slavné budově opery v Sydney - podnítí další výtvarníky k boji proti globálnímu oteplování.
    Eno, který se charakterizuje jako "nehudebník", je kurátorem nového festivalu Luminous (Světelný), jehož součástí jsou hudební vystoupení, umělecké instalace a rozhovory organizované operou v Sydney. Bývalý člen kapely Roxy Music na festivalu rovněž vystoupí na třech koncertech a navrhl pro něj také světelnou projekci promítanou na střechu opery v Sydney každý večer během akce konané od 26. května do 14. června.
    Eno doufá, že následné diskuze, kterých se zúčastní i skupiny na ochranu životního prostředí, podnítí umělce k  činnosti, jíž donutí další lidi k přemýšlení nad změnami klimatu.
    "Umělci ve vyjadřování svých názorů zlenivěli," řekl Eno agentuře Reuters v rozhovoru před operou v Sydney. "Mohou přitom vytvářet povědomí o tom, co je cool, a co ne, co je přijatelné, vzrušující, příhodné... Byl bych rád, kdyby umělci uvažovali o věcech, jako je globální oteplování."
    Jedenašedesátiletý Eno proslul tím, že se vyjadřuje k širokému spektru otázek od války po klima, a také experimenty v umění a hudbě. Během své kariéry spolupracoval i na albech U2, Davida Bowieho nebo Coldplay. Jeho eklektická a "ambientní" elektronická hudba zazněla i ve filmech jako Trainspotting, Sametová extáze nebo Nelítostný souboj.
    Eno, který rád vymýšlí nová slova, přišel i s názvem "ambientní hudba". Využívá jej pro charakterizaci žánru tiché hudby, která mění lidské vnímání okolního prostředí a kterou před ním nikdo nepojmenoval. "Někdy přijdete na to, že existuje kategorie lidské zkušenosti, která nebyla pojmenována, ale všichni o ní ví. V takovém případě najdu pojem, který ji vystihne," říká Eno.
    I když ho proslavila hudební kariéra, studoval Eno výtvarné umění a vždy se mu také věnoval. Jeho cílem je přimět pomocí umění lidi k tomu, aby se zastavili a zamysleli. "Snažím se věci dělat svůdné a dostatečně lákavé, aby se jim lidé chtěli odevzdat ... a na malou chvíli přestali být sami s sebou."

> http://luminous.sydneyoperahouse.com
0 komentářů
přidat komentář