Historickému hliněnému paláci v Jemenu hrozí zřícení

Vložil
ČTK
20.10.2020 20:55
Saná - V důsledku mnohaletého zanedbávání a poškození, které způsobil vytrvalý déšť, by se mohl zbortit jemenský sultánský palác z 19. století. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Budova je přitom unikátní, jelikož patří mezi největší stavby z hliněných cihel na světě.


Sedmipodlažní palác Sajún v provincii Hadramaút, který v současnosti slouží jako muzeum, chátrá od propuknutí občanské války před pěti lety. Ještě více jej nyní poškodily deště a bleskové záplavy, které si letos v létě v Jemenu vyžádaly desítky obětí na životech.

Statik označil stav budovy za nebezpečný a požádal veřejnost o pomoc. "Pokud nebude rychle zrestaurována, hrozí jí zřícení," řekl Abdalláh Barmada agentuře AFP. "Poškozeny jsou základy, stěny i střecha. Musí se opravit a pak pravidelně udržovat," dodal.

Extrémní počasí se také podepsalo na stavu věžovitých několikapodlažních budov v nedalekém Šibámu. Historické město z 16. století je někdy nazýváno "pouštním Manhattanem" a je zapsáno na seznamu světového dědictví Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO).

Několik věžovitých budov postavených před počátkem 11. století ve Starém městě v Saná, které kontrolují šíitští povstalci, se v důsledku záplav zbortilo. Řadu budov také poškodily nálety.

UNESCO v srpnu informovalo, že mobilizuje finanční prostředky a experty s cílem ochránit jemenské unikátní kulturní dědictví, která označilo za "důkaz lidské kreativity a schopnosti se přizpůsobit různorodým krajinným a environmentálním podmínkám".

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují Húsíové a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Boje si podle odhadů zatím vyžádaly životy více než 110.000 lidí a miliony lidí se ocitají na pokraji hladomoru. Pandemie covidu-19 situaci ještě zhoršila.
0 komentářů
přidat komentář