Gigantická socha Ježíše v Prešově zatím nemá definitivní podobu

Vložil
ČTK
31.01.2008 12:35
Slovensko

Košice

Košice - Největší socha Ježíše Krista v Evropě, která by měla za několik let vyrůst ve východoslovenském Prešově, zatím nemá definitivní podobu. Výtvarníci nyní připravují její v pořadí už třetí model, řekl ČTK autor sochy Martin Pala. Odhady nákladů na projekt se podle něho pohybují od deseti do 15 milionů slovenských korun. Podle prešovského primátora přitáhne gigantická, 33 metrů vysoká socha do města více turistů.
    "Pořád nemáme definitivní ztvárnění, rozhodneme se v následujících týdnech," řekl Pala, kterému s  přípravnými pracemi pomáhají další dva výtvarníci. Neznámější socha Krista na světě stojí v brazilském Rio de Janeiru a na výšku měří 38 metrů. Prešovský Kristus má být o pět metrů nižší, přesto prý půjde o největší Ježíšovu sochu na Starém kontinentu.
    Podle Paly by měl stojící Kristus nad Prešovem gestem žehnat či naznačovat objetí. "Výtvarně se bude naše socha od postavy Krista v  Rio de Janeiru odlišovat," tvrdí Pala. Prý by měla evokovat i tvar kříže.
    "Financování půjde ze soukromých a nadačních zdrojů, nevylučuji veřejnou sbírku," řekl ČTK primátor Prešova Pavel Hagyari. Celý projekt se zatím teprve rozjíždí, reálně by se mohl železobetonový Kristus nad městem objevit za dva či tři roky.
    V Evropě zatím největší Kristův monument stojí v Portugalsku. Tamější socha nad Lisabonem je vysoká 28 metrů a s podstavcem dokonce 110 metrů, a proto je vidět na dálku 20 kilometrů. Na Slovensku zřejmě Kristus překoná několik desetiletí trvající primát nejvyšší sochy, kterou zatím držela více než desetimetrová postava sovětského vojáka na bratislavské Slavíně.
0 komentářů
přidat komentář