Gehryho návrh na Eisenhowerův památník rozladil rodinu

Vložil
ČTK
13.01.2012 20:10
Frank Owen Gehry

Washington - Netradiční památník někdejšího amerického prezidenta Dwighta D. Eisenhowera, který navrhl architekt Frank Gehry, rozladil Eisenhowerovu rodinu. Ta namítá, že projekt je příliš avantgardní a neuctivý. Komise, která stavbu památníku ve Washingtonu připravuje, ale přesto doufá, že úřady jeho realizaci ještě letos odsouhlasí.
    Gehry přišel s návrhem uspořádat památník jako reminiscenci na Eisenhowerovo dětství v Kansasu. V jeho centru by měla stát socha exprezidenta jako malého chlapce, který si udivenýma očima prohlíží mohutné "tapiserie" z ocelového pletiva, na kterých jsou vyobrazeny klíčové momenty z jeho pozdějšího života. Připomíná se na nich například vylodění v Normandii nebo založení Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
    Moderní koncept, který se odvrací od klasické podoby prezidentského památníku, jenž nejčastěji tvoří socha v nadživotní velikosti, má zatím vřelé ohlasy mezi odborníky. Eisenhowerovi potomci už ale tolik nadšení nejsou.
    Tento týden zaslala přípravné komisi oficiální stížnost jedna z Eisenhowerových vnuček, Anne Eisenhowerová. "Člověk prostě musí uznat, že (Gehry) nepochopil svůj úkol. Měl uctít Eisenhowera, a to současný návrh nedělá," řekla agentuře AP. Jiná jeho vnučka Susan Eisenhowerová zase připomněla, že její dědeček byl tradicionalista a moderním uměním nebyl nijak nadšený. Proto je podle ní chybné prosazovat avantgardní přístup.
    Komise, která za přípravou památníku stojí, jen stroze uvedla, že si komentářů Eisenhowerových potomků cení. Stavbu ale hodlá prosadit i přes negativní ohlas. Finální povolení by stavba měla získat v březnu, ještě letos by se mohlo začít stavět.
0 komentářů
přidat komentář