Friedensreich Hundertwasser by oslavil 82. narozeniny

Vložil
ČTK
14.12.2010 09:35
Vídeň/Praha - Jeho stavby oplývají pestrostí, barevností a nepravidelností, nesmějí na nich chybět věžičky, kupole, mozaiky, keramické prvky, nepravidelně rozházená okna různých velikostí a rozmanité střechy. Friedensreich Hundertwasser se ale nejprve proslavil pestrobarevnými obrazy, ve kterých spojoval abstraktní a konkrétní prvky v dekorativní celek s ústředním motivem spirály. Jako architekt byl známý tím, že absolutně odmítal rovnou linii. Dvaaosmdesátiny by oslavil 15. prosince.

    Inspirován vídeňskou secesí, Gustavem Klimtem a Egonem Schielem, vytvořil si tento akční umělec a světový aktivista svůj jedinečný "Hundertwasser-Stil". Na základě jeho vizí bylo postaveno na 200 menších nebo větších objektů hlavně v Rakousku a v Německu. Z jeho architektonického díla vyniká komplex obytných domů ve Vídni, které se pro svou pestrost a nekonvenčnost staly jedním z turistických magnetů Vídně.
    Vlastním jménem Friedrich Stowasser, narozený 15. prosince 1928, tvrdil, že posláním umělce je zlepšit svět a udělat jej hezčím. Rovnou linii nazýval "ďáblovým nástrojem" a argumentoval, že v přírodě nic takového neexistuje.
    Hundertwasser, "odstraňovač architektonické šedi," zemřel 19. února 2000 na palubě lodi Queen Elizabeth 2, kterou se vracel z Nového Zélandu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články